وبگو | آموزش منوي کشويي با ul li و css


عضو شوید


نام کاربری
رمز عبور

:: فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شودتاریخ :
بازدید : 104
نویسنده : H O S S E I N I
پند های نهح البلاغه

 

7 . جامعيت قرآن
و فى القرآن نبا ما قبلكم و خبر ما بعدكم و حكم و ما بينكم .
ح / 313
ترجمه : سرگذشت نسلهاى پيشين شما، و خبرهاى مربوط به نسلهاى آينده شما، و احكام و دستورات به امورى كه بين شما جارى است ، همه در قرآن آمده است .
شرح : آنچه انسان ، در زندگى اين جهانى خود به آن نيازمند است ، بطور كلى ، خارج از اين سه مورد نيست :
* نخست ، ميخواهد بداند كه پدران و مادران و نياكان او، در گذشته ، چگونه بوده اند، چگونه زيسته اند، چه ها مى انديشيده اند،
* آن گناه مى خواهد بداند پس از مرگ او، دنيا چه صورتى خواهد داشت ، و نسلهاى آينده در چه اوضاع و شرايطى خواهند زيست ، و احوال آنها، در دنياى آينده چگونه خواهد بود.
* و سپس مى خواهند بداند: در حال حاضر، در دوران بين گذشته و آينده ، كه خود در آن زندگى ميكند، با مردم چگونه بايد رفتار كند، و امورى را كه بين او و ديگران جارى است ، چگونه سر و سامان دهد، تا به راه نادرست نرود و به طريق آسايش و رستگارى گام بردارد
قرآن مجيد، كلام الهى و آسمانى ما مسلمانان ، كتاب سازنده و روشنگرى است كه اين سه موضوع مهم و حياتى را، براى ما، به روشنى و بدون ترديد يا ابهام ، توضيح داده است .
پس ما، اگر مى خواهيم با درك و آگاهى زندگى كنيم و در منجلاب و گمراهيها فرو نرويم ، و به سوى سعادت گام برداريم ، بايد قرآن را به دقت بخوانيد، معنى آن را درك كنيم ، و مفاهيم آن را دستور زندگى خويش قرار دهيم ، و احكام آن را به كار بنديم:: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , پند های نهج البلاغه , ,
:: برچسب‌ها: پند های نهح البلاغه ,
تاریخ :
بازدید : 93
نویسنده : H O S S E I N I
پند های نهح البلاغه

9. لزوم شناخت رفيق راه و همسايه
سل من الرفيق قبل الطريق و عن الجار قبل الدار. 
نامه /31
ترجمه : پيش از آنكه درباره راه بپرسى ، درباره رفيق راه بپرس ، و پيش ‍ از آنكه خانه انتخاب كنى درباره همسايه پرس و جو كن .
شرح : بر اساس اين فرمايش امام عليه السلام ، در زبان فارسى هم ضرب المثلى رواج يافته است كه مى گويند:بگو رفيقت كيست ، تا بگويم چگونه آدمى هستى . و شاعرى ، همين معنى را به شعر در آورده است :
تو، اول بگو: با كيان زيستى ؟
پس آنگه ، بگويم كه : تو، كيستى !
سخن امام ، اين هشدار را مى دهد كه : انسان بايد دقت كند و هنگام سفر، از رفيق راه و همسفر بد و فاسد، پرهيز و دورى جويد، و همچنين هنگام انتخاب خانه ، مراقبت كند، تا با اشخاصى نادرست و گمراه ، همسايه نشود. زيرا، همسفر فاسد و همسايه گمراه ، علاوه بر زيانها و ناراحتيهايى كه توليد مى كنند، بر اثر همراهى و همنشينى و معاشرت پى در پى ، در روحيه انسان ، تاءثير بد مى گذارند. و چه فاسد، خود نيز، اندك اندك و ندانسته ، به فساد و گمراهى كشيده ميشود. به همين دليل ، ما بايد مراقب باشيم و در هر كارى كه انجام ميدهيم ، با كسانى همراهى و همفكرى كنيم كه مطمئن باشيم درستكار و با ايمان و پاك و نيك كردارند.
اين سخن ، ميتواند ما را، در اين جهت نيز راهنمائى كند كه : هر گاه در انتخاب راهى و انجام كارى دچار شك و ترديد شديم ، يا اگر ديديم كه خودمان ، قادر به انتخاب راه درست نيستيم ، بهتر است پيش از آنكه با چشم بسته به راهى برويم يا شروع به كارى كنيم ، افراد ديگر را درنظر بگيريم . يعنى ببينيم كسانى كه عقل و درايت و ايمان و پارسايى آنها ثابت شده است ، چه كار ميكنند و از كدام راه مى روند، تا ما نيز همان راه را در پيش گيرم . به اين ترتيب ، علاوه بر آنكه به گمراهى و فساد دچار نمى شويم ، از وجود همراه و همنشين خوب هم بهره مند مى گرديم .

 :: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , پند های نهج البلاغه , ,
:: برچسب‌ها: پند های نهح البلاغه ,
تاریخ :
بازدید : 87
نویسنده : H O S S E I N I

http://gsia.tums.ac.ir/Images/IGBase/18527/%DA%86%D8%B1%D8%A7_%D8%A8%D9%86%D8%AF%D9%87_%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%B4%D8%B1%D8%AD.jpg

. فضيلت علم بر ثروت
العلم خير من المال ، العلم يحرسك ، و انت تحرس المال ، و المال تنقصه النفقه و العلم يز كو على الاءنفاق ، و صنيع المال يزول بزواله .
ح / 174 - از فرمايشات امام (ع ) به كميل بن زياد
ترجمه :دانش ، از مال دنيا بهتر است ، زيرا دانش نگهبان توست ، ولى مال را تو بايد نگهبانى كنى . مال دنيا با بخشش كاسته ميشود، ولى دانش ، براثر بخشش ، رشد و فزونى مى يابد، و آنچه با مال دنيا ساخته و پرداخته شده و بدست آمده ، با تمام شدن مال ، از بين ميرود.
شرح : عليه السلام ، بارها در سخنان خود، دانش را با مال دنيا مقايسه فرموده ، و همواره دانش را برتر و گرانبهاتر شمرده است . در اين كلام ارزنده نيز، اميرمؤ منان (ع )، از برترى دانش نسبت به مال دنيا سخن مى گويد، و در اين مورد سه دليل بيان مى فرمايد:

 :: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , پند های نهج البلاغه , ,
:: برچسب‌ها: فضيلت علم بر ثروت ,
تاریخ :
بازدید : 92
نویسنده : H O S S E I N I
آنچه بر خود نمى پسندى بر ديگران مپسند

http://gsia.tums.ac.ir/Images/IGBase/18527/%D8%B4%D8%B1%D8%AD_%D8%B5%D8%A8%D8%B1_%D9%88_%D8%B8%D9%81%D8%B1.jpg

آنچه بر خود نمى پسندى بر ديگران مپسند
فاءحبب لغيرك ما تحب لنفسك و اكره له ما تكره لها.
نامه /31
ترجمه : آنچه كه براى خود دوست ميدارد، براى خود نمى پسندى ، براى ديگران هم مپسند.
شرح : يك ضرب المثل فارسى مى گويد آنچه به خود نمى پسندى ، به ديگران روا مدار. و ضرب المثل ديگرى مى گويد:يك سوزن به خودت بزن ، يك جوالدوز به مردم . اين دو ضرب المثل ، و دهها ضرب المثل ديگر، و شعرها، و كلمات كوتاه و بلند بسيارى كه در زبان و ادبيات ما، در باره همين موضوع صحبت ميكند، همه ، با الهام گرفتن از سخن امام عليه السلام ، و در توضيح و تشريح آن گفته شده و رواج پيدا كرده است .
و منظور از تمام اين سخنان ، آن است كه درباره يكى از دستورات عميق و پر معنى اسلام ، به شكلهاى گوناگون ، توضيح داده شود. بر اساس اين دستور والا و زندگى ساز اسلام ، ما انسانها وظيفه داريم كه در هر كارى ، رعايت حال ديگران را نيز بكنيم . يعنى هميشه خودمان را به جاى ديگران بگذاريم ، و با مردم طورى رفتار كنيم ، كه دوست داريم ديگران با ما همانطور رفتار كنند.
كسيكه به مشكلات و ناراحتيهاى ديگران اهميت نمى دهد، بايد حساب كند كه آيا خودش مى توان همان مشكلات و ناراحتيها را تحمل كند، يا نه ، به زبان ساده تر بايد گفت : هر كس راضى شود كه يك جوالدوز به تن ديگرى فرو رود، بايد با انصاف و مروت حساب كند كه آيا خودش حاضر است يك سوزن به تنش فرو رود، يا نه ؟
مسلمان مومن واقعى ، كسى است كه براى ديگران نيز به اندازه خودش ، راحت و آسايش و حق استفاده از مواهب زندگى را بخواهد و اصولا آسايش و خوشبختى خود را، در آسايش و خوشبختى ديگران جستجو كند.:: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , پند های نهج البلاغه , ,
:: برچسب‌ها: آنچه بر خود نمى پسندى بر ديگران مپسند ,
تاریخ :
بازدید : 90
نویسنده : H O S S E I N I
اندرز پذيرى

http://gsia.tums.ac.ir/Images/IGBase/18527/%D8%B9%D8%AC%D8%B2_%D8%A7%D9%81%D8%AA_%D8%A7%D8%B3%D8%AA_%D9%88_%D8%B5%D8%A8%D8%B1_%D8%B4%D8%AC%D8%A7%D8%B9%D8%AA9.jpg

اندرز پذيرى
و لا تكونن ممن لا تنفعه العظة الا اذا بالغت فى ايلامه ، فان العاقل يتعظ بالاداب و البهائم لا تتعظ الا بالضرب
نامه / 31
ترجمه : از كسانى مباش كه اندرز نمى پذيرند مگر هنگامى كه آزار و عذابى به آنها برسد. شخص عاقل ، باادب و ملايمت اندرز مى پذيرد، و چهار پايان هستند كه جز با كتك ، فرمان نميبرند و به راه نمى آيند.
شرح : انسان كه برترين مخلوق خداوند است ، و بهمين جهت اشرف مخلوقات نام گرفته ، با ساير جانداران ، تفاوتهاى بسيار دارد. يكى از مهمترين تفاوتهاى انسان با حيوانات ، اين است كه انسان اندرزپذير نيستند، و صاحب با نگهبان حيوانات و چهارپايان ، ناچار مى شوند كه به ضرب چوب و شلاق ، آنها را به راه بياورند و از خطر و ناراحتى ها دور سازند.
انسان عاقل ، ميداند كه پدر و مادر، يا معلم ، يا ساير بزرگترها، كه بيش از او دانش و تجربه دارند، جز خير و صلاح او را نميخواهند و به همين دليل ، هر گاه ببينند كه كودك خردسال يا شاگرد كوچكشان به راه خطا مى رود، او را اندرز ميدهند و سعى مى كنند با ارشاد و راهنمايى ، از خطا و خطرها، دورش كنند.
در چنين مواقعى ،انسان اگر عاقل باشد، با زبان خوش و ملايم ، اندرز بزرگترها را مى پذيرد و مؤ دبانه به راهنمايى آنها گردن مى گذارد. اما، گاهى ، كسانى هم پيدا مى شوند كه بر خلاف انتظار، اندرز افراد خيرخواه را خطاى خود، ادامه مى دهند.
حتما شما هم ديده ايد كه گاهى ، پدر و مادر، مجبور مى شوند فرزند خود را، به خاطر آن كه با زبان خوش اندرز نپذيرفته است ، با تنبيه بدنى و كتك و خشونت تربيت كنند. در حاليكه انسان عاقل ، هرگز كارى نمى كند كه با او مانند حيوانات و چهارپايان رفتار كنند و با كتك به راهش بياورند. بلكه باادب و ملايمت ، اندرز بزرگترها را مى پذيرد، و با خوبى و خوشى ، به راهى ميرود، كه سعادت و خوشبختى او، در آن است:: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , پند های نهج البلاغه , ,
:: برچسب‌ها: اندرز پذيرى ,
تاریخ :
بازدید : 66
نویسنده : H O S S E I N I
دوستى و خردمندى

http://gsia.tums.ac.ir/Images/IGBase/18527/%D8%B4%D8%B1%D8%AD_%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86_%D8%B9%D8%A7%D9%82%D9%84_%D9%88_%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86_%D8%A7%D8%AD%D9%85%D9%82.jpg

دوستى و خردمندى
التودد نصف العقل
ح /142
ترجمه : دوستى و مهربانى با مردم ، نيمى از عقل است .
شرح : شخص عاقل ، با شخص نادان ، تفاوتهاى زيادى دارد. اما اين تفاوتها، هميشه و همه جا معلوم و آشكار ميگردد كه كداميك عاقل و كداميك نادان هستند.
يكى از اين موارد، طرز رفتار با مردم است . شخص نادان ، ارزش دوستى و مهربانى را نميداند و بهمين دليل ، با مردم دوستى نمى كند و محبت كسى را در دل خود جاى نمى دهد.
اما شخص عاقل ، چون به نيروى عقل خود، قدر و قيمت دوستى و محبت را درك مى كند و با دوستانش نيز، هميشه با مهر و محبت رفتار مى كند.
يكى از راههائى كه ما ميتوانيم تشخيص دهيم چه كسى عاقل و چه كسى نادان است ، همين است كه ببينيم آيا شخص مورد نظر، با مردم دوستى و محبت ميكند، يا با هيچكس از دل مهر و محبت و دوستى وارد نميشود
از آنجا كه دوستى و محبت با مردم ، يكى از مهمترين نشانه هاى عقل و شعور است ، امام عليه السلام ، براى دوستى ارزش فراوانى قائل شده است ، تا جائى كه فرموده است : همينكه شخصى با مردم دوستى و محبت كند، نشانه آن است كه دست كم ، نيمى از عقل طبيعى يك انسان در او وجود دارد.:: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , پند های نهج البلاغه , ,
:: برچسب‌ها: دوستى و خردمندى ,
تاریخ :
بازدید : 55
نویسنده : H O S S E I N I

http://gsia.tums.ac.ir/Images/IGBase/18527/%D8%B4%D8%B1%D8%AD_%D9%BE%D8%B1%D9%87%DB%8C%D8%B2_%D8%A7%D8%B2_%D8%AC%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%87_%D8%AA%D9%87%D9%85%D8%AA.jpg

پرهيز از دوستى با...
اباك و مصادقه الاحمق ، فانه يريد ان ينفعك فيضرك و مصادقه البخيل ، فانه يبعد عنك احوج ماتكون اليه ، و اياك و مصادقه الفاجر، فانه يبيعك بالتافه ، و اياك و مصادقه الكذاب ، فانه كالسراب : يقرب عليك البعيد و يبعد عليك القرب .
ح /38
ترجمه : از دوستى با نادان بپرهيز، چون او ميخواهد به تو سود برساند، ولى از روى نادانى زياد ميرساند، از دوستى با شخص تنگ نظر بپرهيز، چون او تو را، هنگامى كه به شدت نيازمند او باشى رها ميكند، از دوستى با شخص بد كاره بپرهيز، چون او به ناچيزترين قيمتها تو را مى فروشد، و از دوستى با دروغگو بپرهيز، چون او، مانند سهراب ، فريبت ميدهد. دور را در نظرت نزديك نشان ميدهد، و نزديك را دور جلوه گر ميسازد.:: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , پند های نهج البلاغه , ,
:: برچسب‌ها: پرهيز از دوستى با , , , http://gsia , tums , ac , ir/Images/IGBase/18527/%D8%B4%D8%B1%D8%AD_%D9%BE%D8%B1%D9%87%DB%8C%D8%B2_%D8%A7%D8%B2_%D8%AC%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%87_%D8%AA%D9%87%D9%85%D8%AA , jpg پرهيز از دوستى با , , , اباك و مصادقه الاحمق ، فانه يريد ان ينفعك فيضرك و مصادقه البخيل ، فانه يبعد عنك احوج ماتكون اليه ، و اياك و مصادقه الفاجر، فانه يبيعك بالتافه ، و اياك و مصادقه الكذاب ، فانه كالسراب : يقرب عليك البعيد و يبعد عليك القرب , ح /38 ترجمه : از دوستى با نادان بپرهيز، چون او ميخواهد به تو سود برساند، ولى از روى نادانى زياد ميرساند، از دوستى با شخص تنگ نظر بپرهيز، چون او تو را، هنگامى كه به شدت نيازمند او باشى رها ميكند، از دوستى با شخص بد كاره بپرهيز، چون او به ناچيزترين قيمتها تو را مى فروشد، و از دوستى با دروغگو بپرهيز، چون او، مانند سهراب ، فريبت ميدهد , دور را در نظرت نزديك نشان ميدهد، و نزديك را دور جلوه گر ميسازد , ,
تاریخ :
بازدید : 83
نویسنده : H O S S E I N I
هشدار مژده است

http://gsia.tums.ac.ir/Images/IGBase/18527/%D8%B4%D8%B1%D8%AD_%D9%86%D8%B1%D9%85_%D8%AE%D9%88%DB%8C%DB%8C_%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86%D9%87_%D8%AF%D9%88%D8%B3%D8%AA%DB%8C.jpg

هشدار مژده است
من حدرك ، كمن بشرك .
ج / 59
ترجمه : كسى كه تو را هشدار ميدهد مانند كسى است كه به تو مژده مى دهد.
شرح : گاهى پدر و مادرها، و بزرگترها، و دوستان خوب و دلسوز، از روى خيرخواهى ، و براى آن كه ما را از انجام كارهاى بد باز دارند، مجبور ميشوند به جاى نرمش و ملايمت ، با لحنى تند و درشت ، هشدار دهند و ما را، از كارى كه مى خواهيم انجام دهيم ، بر حذر و بيمناك سازند.
ممكن است بعضى افراد، اينگونه بر حذر داشتن را خوش نداشته باشند، و از لحن تند و هشدار دهنده كسى كه با درشتى از انجام كار بد آنها جلوگيرى ميكند، ناراحت شوند.
ولى ، فرزند عزيز، اين را بدان كه : وقتى كسى با درشتى و تندى ، به تو هشدار ميدهد و از انجام كارهاى بد تو جلوگيرى ميكند، مثل كسى است كه بالحنى ملايم و مهرآميز، به تو مژده يى را ميدهد.
به عنوان مثال : وقتى كسى تو را از تنبلى در مدرسه و بازيگوشى در خانه باز ميدارد، و بالحنى تند ميگويد:در خواندن درسهايت تنبلى نكن ، چون بيسواد و بيكاره بار مى آيى و بدبخت ميشوى ، مثل كسى است كه به تو مژده ميدهد و ميگويد:شاگرد اول شده اى و بزرگترين جايزه نصيب تو شده است .
پس ، از هشدار و انتقاد سازنده ناراحت نشو بلكه خوشحال و متشكر باش ‍ زيرا انتقاد بجا، انسان را متوجه اشتباه خود ميكند و باعث برطرف شدن عيب و ايراد ميگردد

 :: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , پند های نهج البلاغه , ,
:: برچسب‌ها: هشدار مژده است , هشدار مژده است http://gsia , tums , ac , ir/Images/IGBase/18527/%D8%B4%D8%B1%D8%AD_%D9%86%D8%B1%D9%85_%D8%AE%D9%88%DB%8C%DB%8C_%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86%D9%87_%D8%AF%D9%88%D8%B3%D8%AA%DB%8C , jpg هشدار مژده است من حدرك ، كمن بشرك , ج / 59 ترجمه : كسى كه تو را هشدار ميدهد مانند كسى است كه به تو مژده مى دهد , شرح : گاهى پدر و مادرها، و بزرگترها، و دوستان خوب و دلسوز، از روى خيرخواهى ، و براى آن كه ما را از انجام كارهاى بد باز دارند، مجبور ميشوند به جاى نرمش و ملايمت ، با لحنى تند و درشت ، هشدار دهند و ما را، از كارى كه مى خواهيم انجام دهيم ، بر حذر و بيمناك سازند , ممكن است بعضى افراد، اينگونه بر حذر داشتن را خوش نداشته باشند، و از لحن تند و هشدار دهنده كسى كه با درشتى از انجام كار بد آنها جلوگيرى ميكند، ناراحت شوند , ولى ، فرزند عزيز، اين را بدان كه : وقتى كسى با درشتى و تندى ، به تو هشدار ميدهد و از انجام كارهاى بد تو جلوگيرى ميكند، مثل كسى است كه بالحنى ملايم و مهرآميز، به تو مژده يى را ميدهد , به عنوان مثال : وقتى كسى تو را از تنبلى در مدرسه و بازيگوشى در خانه باز ميدارد، و بالحنى تند ميگويد:در خواندن درسهايت تنبلى نكن ، چون بيسواد و بيكاره بار مى آيى و بدبخت ميشوى ، مثل كسى است كه به تو مژده ميدهد و ميگويد:شاگرد اول شده اى و بزرگترين جايزه نصيب تو شده است , پس ، از هشدار و انتقاد سازنده ناراحت نشو بلكه خوشحال و متشكر باش ‍ زيرا انتقاد بجا، انسان را متوجه اشتباه خود ميكند و باعث برطرف شدن عيب و ايراد ميگردد ,
تاریخ :
بازدید : 99
نویسنده : H O S S E I N I
خودپسندى

http://gsia.tums.ac.ir/Images/IGBase/18527/%D8%B4%DA%A9%D8%B1_%D9%82%D8%AF%D8%B1%D8%AA.jpg

خودپسندى
الاعجاب يمنع من الازدياد.
ج / 167
ترجمه : خودپسندى ، مانع از پيشرفت و رسيدن به كمال است .
شرح : يكى از بزرگترين عيبهايى كه بعضى افراد دچار آن هستند، غرور و خود پسندى ، يعنى كسى كه خود را، در همه چيز، برتر و بالاتر از همه مردم ميداند، و خيال ميكند كه هيچ كس در علم و دانش و درك و شعور، به پاى او نمى رسد.
شخصى كه دچار اين عيب بزرگ باشد، از دو جهت لطمه ميخورد و صدمه مى بيند. نخست ، از اين جهت كه : چون خود را بزرگترين و برترين عاقلان و دانشمندان ميداند، ديگر لازم نمى بيند كه دنبال تحصيل علم و دانش ، برود. و به اين صورت ، از آموختن باز ميماند، و در همان مرحله يى كه هست ، در جاى ميزند، و ديگر بالاتر و پيش تر نمى رود.
علاوه بر اين ، شخص خود پسند، چون كسى را عاقل تر و دانشمندتر از خود نمى داند، هنگامى كه برايش مسئله و مشكلى پيش مى آيد، با هيچكس ‍ مشورت نمى كند، و از افراد عاقل تر و دانشمندتر از خودش ، راهنمايى نمى خواهد. و به اين صورت ، از حل مسائل و مشكلات ، و گشودن راههاى بسته زندگى اش ، عاجز مى ماند، و همواره ، در ميان گرداب مشكلات و گرفتاريها دست و پا ميزند، و هيچگاه نمى توان راههاى پيشرفت و ترقى را پيدا كند و به سوى كمال گام بردارد


:: موضوعات مرتبط: پند های نهج البلاغه , ,
:: برچسب‌ها: خودپسندى http://gsia , tums , ac , ir/Images/IGBase/18527/%D8%B4%DA%A9%D8%B1_%D9%82%D8%AF%D8%B1%D8%AA , jpg خودپسندى الاعجاب يمنع من الازدياد , ج / 167 ترجمه : خودپسندى ، مانع از پيشرفت و رسيدن به كمال است , شرح : يكى از بزرگترين عيبهايى كه بعضى افراد دچار آن هستند، غرور و خود پسندى ، يعنى كسى كه خود را، در همه چيز، برتر و بالاتر از همه مردم ميداند، و خيال ميكند كه هيچ كس در علم و دانش و درك و شعور، به پاى او نمى رسد , شخصى كه دچار اين عيب بزرگ باشد، از دو جهت لطمه ميخورد و صدمه مى بيند , نخست ، از اين جهت كه : چون خود را بزرگترين و برترين عاقلان و دانشمندان ميداند، ديگر لازم نمى بيند كه دنبال تحصيل علم و دانش ، برود , و به اين صورت ، از آموختن باز ميماند، و در همان مرحله يى كه هست ، در جاى ميزند، و ديگر بالاتر و پيش تر نمى رود , علاوه بر اين ، شخص خود پسند، چون كسى را عاقل تر و دانشمندتر از خود نمى داند، هنگامى كه برايش مسئله و مشكلى پيش مى آيد، با هيچكس ‍ مشورت نمى كند، و از افراد عاقل تر و دانشمندتر از خودش ، راهنمايى نمى خواهد , و به اين صورت ، از حل مسائل و مشكلات ، و گشودن راههاى بسته زندگى اش ، عاجز مى ماند، و همواره ، در ميان گرداب مشكلات و گرفتاريها دست و پا ميزند، و هيچگاه نمى توان راههاى پيشرفت و ترقى را پيدا كند و به سوى كمال گام بردارد ,
تاریخ :
بازدید : 95
نویسنده : H O S S E I N I
اكرام خويشاوندان

http://gsia.tums.ac.ir/Images/IGBase/18527/%D8%B4%D8%B1%D8%AD_%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%8731.jpg

اكرام خويشاوندان
و اكرم عشيرتك ...
نامه /31
ترجمه :اقوام و خويشاوندانت را گرامى و عزيز بدار.
شرح : امام عليه السلام ، در اين جمله زيبا و پر معنى ، ما را به حفظ و رعايت صله رحم دعوت كرده است .
درباره صله رحم در قرآن و روايات اسلامى ، سفارش فراوانى شده است . تا جاى كه ترك آن - يعنى بجا نياوردن صله رحم - از گناهان بزرگ به شمار آمده است .
معناى صله رحم آن است كه : انسان ، با اقوام و خويشاوندان خود، مناسبات و رفت و آمدهاى سالم و صميمانه داشته باشد، با مهربانى و لطف و گرامى ، به ديدار و احوال پرسى آنها برود، در حل مشكلات و رفع گرفتاريهاى آنان شركت كند و هنگامى كه آنها مشكل و نيازى داشته باشد، از كمك كردن به آنها خوددارى نورزد.
 
در اين باره ، امام عليه السلام ، با زيباترين و مؤ ثرترين بيان ، ما را، بيش ، به اهميت و ارزش معاشرت با خانواده و خويشاوند، متوجه نموده است .
 
طبق فرموده امام عليه السلام ، خويشاوندان ، همانند پر و بالى هستند كه ما، به كمك آنها قدرت پرواز پيدا
ميكنيم و مى توانيم به آسانى به سوى هدف هاى خود برويم . در حاليكه بدون داشتن پروبال يعنى بدون داشتن خانواده دلسوز و مهربان و يارى دهنده قادر به پرواز نخواهيم بود و به اين زوديها، به هدفهاى خود نخواهيم رسيد.
 
از نظر ديگر، ما همچون شاخه و برگ درختى هستيم ، كه ريشه هاى آن را، اقوام و خويشاوندان ما تشكيل ميدهند، و در حقيقت ، اصالت و پابرجايى ما، به آنها بستگى دارد. و همچنين ، خويشاوندان همانند دستهاى ما هستند، كه بوسيله آنها، دشمنان را از خود دور ميسازد، و نيز، هدفهاى خود را به چنگ مى آوريم .
 
به اين ترتيب ، اگر ما با خانواده و خويشاوندان خود رفت و آمد داشته باشيم ، و با مهربانى و نيكدلى و صميميت معاشرت كنيم ، هميشه در جريان كارها و مشكلات و مسائل زندگى يكديگر خواهيم بود، و در هنگام گرفتاريها، به كمك همديگر خواهيم شتافت و از نيروهاى يكديگر، براى حل مشكلات و سازندگى در راه زندگى يكديگر، كمك خواهيم گرفت . و البته ، اينها همه به شرطى درست خواهد بود، كه براى رفت و آمد و صميميت و كمك خواهى ، خويشاوندان مؤ من و متدين و با تقواى خود را انتخاب كنيم . چون خويشاوندى كه دين و ايمان محكم و تقواى اسلامى نداشته باشد، جز ضرر و زيان و ايجاد ناراحتى و گرفتارى بيشتر، تاءثيرى در زندگى ما نخواهد داشت


:: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , پند های نهج البلاغه , ,
:: برچسب‌ها: اكرام خويشاوندان ,
تاریخ :
بازدید : 90
نویسنده : H O S S E I N I
بزرگترين عيب

http://gsia.tums.ac.ir/Images/IGBase/18527/%D8%B4%D8%B1%D8%AD_%D8%AD%DA%A9%D9%85%D8%AA_%D8%AF%D8%B1_%D8%AF%D9%88%D8%B3%D8%AA%DB%8C_%D9%88_%D8%AF%D8%B4%D9%85%D9%86%DB%8C_%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%D9%87_%D9%86%DA%AF%D9%87_%D8%AF%D8%A7%D8%B1.jpg

بزرگترين عيب
اكبر العيب اءن تعجب ما فيك مثله .
ح /353
ترجمه :بزرگترين عيب آن است كه : عيبى را كه خود نيز داراى ، در ديگران ، عيب بشمارى .
شرح : كسانى هستند كه عيب و ايرادى را كه در اعمال و رفتار خودشان وجود دارد، نمى بينند و به حساب نمى آورند، اما همينكه آن عيب را، در شخص ديگرى ببينند، زبان به عيبجويى و انتقاد باز مى كنند، و همه جا و پيش همه كس ، از عيب آن شخص سخن مى گويند.
براى مثال : گاهى كسى را مى بينم ، كه براى حقوق انسانى ديگران ، ارزش ‍ قائل نيست ، حق مردم را پايمال ميكند، دستمزد كارى را كه ديگران برايش ‍ انجام داده اند نمى دهد، يا كم و با تاءخير ميدهند، قول و قرارهاى خود را به هم ميزند، و وعده هايى را كه به مردم داده است انجام نمى دهد. اما همين شخص ، به محض آنكه ديگرى ، كمترين حق او را پايمال كند، يا دستمزدش ‍ را يك ريال كمتر يا يك روز ديرتر بدهد، يا با او مختصرى بد قولى كند، يا وعده يى را كه به وى داده است انجام ندهد، فريادش به آسمان ميرود، و همه جا، از آن شخص ، عيبجوئى و انتقاد ميكند. شاعرى ، در همين معنى گفته است :
ببرى مال مسلمان و چو مالت ببرند
داد و فرياد بر آرى كه : مسلمانى نيست !
امام عليه السلام مى فرمايد: اين خود، بزرگترين عيب است كه تو، عيبى را در مردم ببينى و آن را زشت و ناپسند بشمارى و زبان به انتقادش بگشايى ، در حاليكه خودت نيز، شبيه همان عيب را داشته باشى ، ولى به آن توجه نكنى .
البته ، منظور امام اين نيست كه وقتى در ديگران عيبى را ديدى كه خودت نيز شبيه آن عيب را دارى ، همين كافى است كه عيب ديگران را به زبان نياورى ، و در عوض ، عيب خودت نيز، سر جايش باقى بماند. بلكه ، منظور اين است كه وقتى ، عيب ديگران ، باعث ناراحتى ما شد، هوشيار باشيم و فورا به خود آئيم و ببينيم كه آيا خود ما نيز، آن عيب را داريم يا نه ؟ و اگر ديديم كه خودمان نيز، دارى همان عيب هستيم ، در صدد بر طرف كردن آن بر آئيم ، زيرا آن عيب ، همانطور كه در وجود ديگران ، ما را ناراحت كرده است ، در وجود ما نيز باعث ناراحتى ديگران خواهد شد.

 :: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , پند های نهج البلاغه , ,
:: برچسب‌ها: بزرگترين عيب ,
تاریخ :
بازدید : 70
نویسنده : H O S S E I N I
همت عالى و شكم پرورى

http://gsia.tums.ac.ir/Images/IGBase/18527/%D8%B4%D8%B1%D8%AD_%D9%81%D8%B1%D8%B5%D8%AA_%D8%B1%D8%A7_%D8%A7%D8%B2_%D8%AF%D8%B3%D8%AA_%D9%86%D8%AF%D9%87%DB%8C%D9%85.jpg

همت عالى و شكم پرورى
لا تجتمع عزيمه و وليمه
خ 241/
ترجمه :همت عالى ، با سورچرانى و شكم پرورى ، سازگار نيست .
شرح : كسى كه صاحب همت عالى است به شكم پرورى برود، نمى تواند همت عالى داشته باشد. و به عبارت ديگر، ممكن نيست كه همت عالى ، و شكم پرورى ، در وجود انسان ، يكجا جمع شده باشد.
زيرا شخص سورچران ، بيش از هر چيز، در بند شكم خوش است ، و تمام فكر و كوشش او صرف آن ميشود كه چطور و از چه راهى ، خود را به سفره يى رنگين برساند و شكمش را از خوراكيهاى لذيذ انباشته كند. آشكار است كه چنين كسى ، نه فرصت آن را دارد و نه اصولا در فكر آن است كه ذهن و انديشه اش را در كارهاى با شكوه به كار اندازد، و تصميمهاى عالى و والا بگيرد، و اراده و همت خود را در انجام كارهاى با ارزش و انسانى نمايان سازد. شخص شكم پرور و سورچران ، از آغاز صبح ، دائما به اين فكر ميكند كه ظهر، چگونه ناهار لذيذى بدست آورد، و از ظهر به بعد، ذهن و انديشه اش در اين جهت كار ميكند كه براى شب ، از كجا و چگونه شام چرب و شيرينى فراهم كند. و طبيعى است كه چنين شخصى ، شب هم با اين فكر به بستر ميرود كه صبح ، چه خوراكيهايى سر سفره صبحانه در انتظارش خواهد بود.
اما كسى كه همت عالى دارد، فكر و ذهنش ، آنقدر مشغول مسائل مهم و كارهاى عالى و انسانى است ، كه اصولا فرصتى براى فكر كردن به شكم پيدا نمى كند. و تازه وقتى هم سر سفره بنشيند، غذايش ، ساده ترين غذاها خواهد بود. نمونه درخشان اين افراد، خود حضرت على عليه السلام است كه غذايش ، بيشتر اوقات ، چيزى جز نان خالى ، يا نانى همواره با كمى خرما، يا كمى پياز، يا كمى نبوده است . تا جايى كه اگر اندكى بيش از اين برايش غذا مى آورد، به شدت اعتراض ميرد

 :: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , پند های نهج البلاغه , ,
:: برچسب‌ها: همت عالى و شكم پرورى ,
تاریخ :
بازدید : 73
نویسنده : H O S S E I N I

http://gsia.tums.ac.ir/Images/IGBase/18527/%D8%B4%D8%B1%D8%AD_%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D8%B2%D9%87_%D8%AC%D9%88%DB%8C%DB%8C.jpg

آنچه دارى قدر بدان
و حفظ ما فى يديك اءحب الى من طلب ما فى يدى غيرك
نامه /31
ترجمه : نگهدارى از آنچه خود، در دست دارى ، در نظر من ، از خواستن و جستجوى آنچه در دست ديگرى است ، بهتر و دوست داشتنى تر است .
شرح : كسانى هستند كه هيچگاه به آنچه دارند، راضى و قانع نمى شوند، دائما در فكر بدست آوردن مال و ثروت بيشتر هستند، و تمامى نيروى آنها، بجاى آنكه صرف كسب مال ميشود. انگونه افراد، تازه هر چقدر هم كه بيشتر بدست آورند، باز چشم و دلشان سير نمى شود و نگاهشان به مال ديگران است . و گاهى ، كار را به جايى مى رسانند كه شخصيت و عزت نفس خود را زير پا مى گذارند، تا براى مدتى كوتاه از آنچه ديگران دارند، استفاده كنند.
شايد شما هم ديده ايد كه : بعضى افراد، وقتى ميخواهند به مهمانى بروند، با آن كه خودشان لباس تميز و قابل استفاده دارند، چون پارچه و دوخت آن ساده و معمولى است ، به سراغ همسايه ميروند و لباس گرانقيمت او را ميگيرند، تا در مهمانى ، بيشتر خود نمايى كنند.
يا وقتى مهمان در خانه دارند، كاسه و بشقاب معمولى و ارزان قيمت خود را كنار مى گذارند، و در عوض ، ظروف چينى و بلور گرانقيمت همسايه را قرض مى گيرند و جلوى مهمان مى آورند.
اين دسته از افراد، براى شخصيت انسانى و عزت نفس خود ارزش قائل نيستند و كارى هم كه ميكنند، بر خلاف دستورات اسلام است .
امام عليه السلام نيز، در همين مورد توضيح داده و اين چند نكته را در يك جمله كوتاه ، بيان فرموده است :
1- قناعت : به آنچه دارى اكتفا كن و چشم طمع به مال ديگران نداشته باش . 2- عزت نفس : شخصيت انسانى و عزت نفس خود را حفظ كن ، و از آنچه دارى خوشنود باش ، تا از رنج خواهش و تمنا و ذلت در خواست و تقاضا از ديگران ، آسوده باشى .
3- حفظ آبرو: با دورى كردن از زياده طلبى و چشم حسرت دوختن به مال ديگران ، آبروى خود را به باد مده .
4- شكر نعمت : نسبت به آنچه خداوند به تو داده است ، كفران نعمت مكن ، بلكه شكر نعمت خداوندى را - به هر اندازه كه باشد - بجاى آور، تا به آنچه دارى راضى باشى و در حفظ نگهدارى آن بكوشى . نه آن كه مال خود را، بخاطر ناچيز و كم قيمت بودن ، خوب حفظ نكنى و آن را از بين ببرى ، و بعد، محتاج ديگران بشوى:: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , پند های نهج البلاغه , ,
:: برچسب‌ها: آنچه دارى قدر بدان ,
تاریخ :
بازدید : 78
نویسنده : H O S S E I N I
تنگدستى و پاكدامنى يا ثروت و زشتكارى

http://gsia.tums.ac.ir/Images/IGBase/18527/%D8%B4%D8%B1%D8%AD_%D8%AD%DA%A9%D9%85%D8%AA_255.jpg

تنگدستى و پاكدامنى يا ثروت و زشتكارى
و الحرفته مع العفته خير من الغنى مع الفجور.
نامه /31
ترجمه : كارگرى ، همواره با پاكدامنى ، بهتر از داشتن ثروتى است كه با گناهكارى به دست آمده باشد.
شرح : بسيارى از ثروتمندان هستند، كه به خاطر داشتن مال و دارايى فراوان ، ظاهرا همه گونه وسايل راحت و آسايش را در اختيار دارند. اما در حقيقت ، آنها، نه تنها آسوده و راحت نيستند، نه تنها در خوشى و خوشبختى به سر نمى برد، بلكه روز و شب خود را، با رنج و اضطراب مى گذرانند، و عمرشان در دلهره و نگرانى طى ميشود. زيرا بيشتر ثروتمندان ، مال و دارايى خود را، از راههاى حرام و آلوده به گناه ، به دست آورده اند. امام عليه السلام ، در جايى ديگر فرموده است :هر جا ثروتى هنگفت انباشته شده باشد، حتما در كنار آن ، حق پايمال شده گروهى از محرومان جامعه ، دفن شده است معنى اين سخن آن است كه : كمتر ممكن است ثروتى پيدا شود كه تمام آن ، از راه حلال بدست آمده باشد. بيشتر كسانى كه به ثروت هاى هنگفت مى رسند، حق مردم محروم و مستضعف را پايمال كرده و مال ديگران را خورده اند يعنى از راههايى مانند دزدى ، كم فروش ، گران فروش ، احتكار(يعنى : انباركردن و مخفى كردن نگاه داشتن اجناس مورد نياز مردم ، و به وجود آوردن قحطى ، و سپس فروختن آن اجناس به چند برابر قيمت )، يا خوردن مال افراد ضعيف ، بيوه زنان ، يتيمان و امثال آنها، و خيانت كردن به افراد ملت به مال و دارايى رسيده اند.
چنين ثروتى ، كه از راههاى ناپاك و نادرست بدست آمده ، آلوده به گناه است و كسى كه چنين ثروتى دارد، اگر هم در ظاهر، راحت و آسوده زندگى مى كند، در باطن ، آرامش و آسايش ندارد و تمام ساعات روز و شبش ، در وحشت و اضطراب مى گذرد. از يك طرف ، ترس از خدا، و حساب و كتاب روز قيامت او را مى ترساند و آرامشش را بهم ميزند، و از طرف ديگر، دائما وحشت آن را دارد، كه مبادا مردم محروم و ستمديده ، راز دزدى و مال مردم خورى و خيانت او را بفهمند، و براى گرفتن حق خود، بر سرش بتازند و حكم عدالت اسلامى را، درباره اش اجراء كنند.
اما كسى كه كار كم در آمدى دارد، ولى با تقوى و پاكدامنى آنرا انجام ميدهد، و به خيانت و ظلم آلوده نمى شود، دل راحت و فكر آسوده دارد، چنين كسى ، چون درآمدش حلال و پاك است ، حقى را پايمال نكرده و مال كسى را نخورده است ، كمترين نگرانى و دلهره و وحشتى هم ندارد. اگر سفره اش ‍ رنگين نيست ولى در عوض با وجدان پاك كابوسهاى وحشت آور و سبكبار بيدار مى شود، و خوشبختى واقعى را با تمام و جودش حس ميكند.
بخاطر همين است كه امام عليه السلام نيز، كار كم در آمد، ولى همواره با پاكدامنى را از ثروتى كه همواره با گناه باشد، بهتر شمرده اند:: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , پند های نهج البلاغه , ,
:: برچسب‌ها: تنگدستى و پاكدامنى يا ثروت و زشتكارى ,
تاریخ :
بازدید : 67
نویسنده : H O S S E I N I
همه كاره ، هيچكاره

http://gsia.tums.ac.ir/Images/IGBase/18527/%D8%B4%D8%B1%D8%AD_%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87_69.jpg

همه كاره ، هيچكاره
من اءوما الى متفاوت خذلته الحيل .
ح /403
ترجمه : كسى كه به كارهاى پراكنده بپردازد، از يافتن راه حل صحيح براى آنها ناتوان مى ماند.
شرح : يك ضرب المثل فارسى ، كه به پيروى از كلام امام عليه السلام ، در زبان ما پيدا شده است مى گويد:همه كارها، هيچكاره اند!
ولى متاءسفانه ، اين عيب در بعضى از افراد وجود دارد، كه خود راهمه كاره مى دانند. يعنى ، در آن واحد، به چند كار مختلف مى پردازد، و انتظار هم دارند كه در تمام آن كارها، موفق و سر بلند باشد. در حاليكه ، چنين افرادى ، نه تنها در كار خود موفق نمى شوند، بلكه به دهها مشكل و ناراحتى برخورد مى كنند كه از چاره جويى و يافتن راه حل آنها عاجز مى مانند، علاوه باعث مى شوند كه چرخ امور جامعه نيز بخوابد و به افراد اجتماعى هم لطمه بخورد. زيرا در جامعه بشرى ، كارهاى مردم ، به يكديگر مربوط و پيوسته است ، طورى كه اگر در يك گوشه از جامعه ، كارى معطل بماند و به خوبى انجام نشود، كارهاى ديگران هم ، بر اثر آن ، معطل خواهد ماند.
از قديم گفته اند:شكارچى طمع كارى كه در آن واحد دنبال دو خرگوش ‍ بدود، هيچكدام را نمى تواند شكار كند. انسانى هم كه بخواهند در آن واحد، دنبال چند كار برود، هيچكدام از آن كارها را، ياد نمى گيرد و در هيچ رشته يى ، نمى توان مهارت لازم را بدست آورد. بدون شك ، اگر كسى بگويد:من هم پزشكى مى دانم ، هم معمارى مى كنم ، هم نان مى پزم ، هم قاليباف هستم ، هم در نجارى و در و پنجره سازى مهارت دارم و هم راديو و تلويزيون تعمير مى كنم مطمئن باشيد كه هيچكدام از اين كارها را بلد نيست . و اگر هم ، از هر يك از اين كارها، اطلاعى داشته باشد، اطلاع او آن قدر كم و ناچيز است كه هيچگاه موفق نخواهد شد يكى از اين كارها را به درستى انجام دهد.
پس ، انسان عاقل كسى است كه : بجاى آن كه فكر و وقت خود را تلف كند و از هر كارى ، مقدار كمى ياد بگيرد، نيروى خود را صرف يادگيرى و انجام يك كار كند تا هم در زندگى شخصى موفق شود، و هم وجودش براى جامعه فايده بيشترى داشته باشند:: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , پند های نهج البلاغه , ,
:: برچسب‌ها: همه كاره ، هيچكاره ,
تاریخ :
بازدید : 125
نویسنده : H O S S E I N I
احترام معلم

http://gsia.tums.ac.ir/Images/IGBase/18527/%D8%B4%D8%B1%D8%AD_%D8%AD%DA%A9%D9%85%D8%AA_411.jpg

احترام معلم
لا تجعلن ذرب لسانك على من اءنطقك و بلاغه قولك على من سددك .
ح / 411
ترجمه : تيزى و برندگى زبانت را، به سوى كسى كه تو را سخنگو ساخته است مگير، و رسايى گفتار و قدرت بيان خود را، بر ضد كسى كه به تو قدرت گفتار آموخته است ، بكار مبر.
شرح : امام عليه السلام ، همواره در مورد احترام معلم و آموزگار، سفارش ميفرمود، و ديگران را، به ارزش و اهميت احترام نمودن به آموزگاران ، متوجه ميساخت . تا جاى كه خود، با آن درياى علم و دانش كه داشت ، هميشه مى فرمود:كسيكه به من يك كلمه بياموزد، تا پايان عمر، غلام و بنده او خواهيم بود.
يك نمونه درخشان و با شكوه ديگر، براى آنكه بدانيم اسلام چه احترام شايانى براى معلم و آموزگار قائل شده است ، توجه به وضع اسير جنگى در صدر اسلام است . در آن جنگها، پيامبر اكرم (ص )، به كسانى كه تا ساعتى پيش ، شمشير بر دست ، با سپاه مسلمانان جنگيده بودند، اجازه مى فرمود كه هر كدام ، به ده نفر از مسلمانان سواد خواندن و نوشتن بياموزند، و پاداش ‍ اين سواد خواندن و نوشتن بياموزند، و به پاداش اين سواد آموزى از اسارت آزاد شوند.
امام عليه السلام نيز، در اين كلام عميق و پر معنى ، در همين باره سخن گفته ، و ديگران را به احترام نمودن به معلم آموزگار، متوجه ساخته و ترغيب و سفارش فرموده است . ما نيز، بايد از پيشواى راستين خود بياموزيم . يعنى هرگز نبايد تيزى و برندگى زبان خود را بسوى پدر و مادر، يا خواهر و برادر بزرگتر، يا هر كسى كه در راه به سخن آمدن ما زحمت كشيده است ، بگيريم . و همچنين هيچگاه نبايد رسايى كلام و قدرت بيانى را كه از معلم و يا شخصى ديگرى آموخته ايم ، بر ضد خود او بكار بريم . زيرا، چنين كارى نا سپاسى است ، و در اسلام ، ناسپاسى ، زشت و ناپسند شمرده مى شود:: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , پند های نهج البلاغه , ,
:: برچسب‌ها: احترام معلم ,
تاریخ :
بازدید : 75
نویسنده : H O S S E I N I

 

 

لو لم يتوعد الله على معصيته لكان يجب ان لا يعصى شكرا لنعمه.

ح / 290

ترجمه:

اگر حتى خداوند، بندگانش را، از نافرمانى كردن و گناه ورزيدن نترسانيده بود، باز هم واجب بود كه انسان، مرتكب هيچ گناهى نشود، تا به اين وسيله، در برابر نعمتهاى او، سپاسگزارى كرده باشد.

شرح:

كسيكه گناه مى كند و فرمان خداوند را به جاى نمى آورد، در حقيقت، نعمت هايى را كه خداوند به او داده است، تباه مى كند. زيرا چنين كسى، براى آن كه بتواند گناهى را مرتكب شود، ناچار بايد تمام نيروهائى را كه در وجودش هست، به كار ببرد. در حاليكه خداوند، اين نيروها را، براى گناه و نافرمانى كردن به او نداده است.

 :: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , پند های نهج البلاغه , ,
:: برچسب‌ها: انگيزه ى دورى از گناه ,
تاریخ :
بازدید : 119
نویسنده : H O S S E I N I


 

ما اختلفت دعوتان الا كانت احداهما ضلاله.

ح/ 183

ترجمه:

هرگاه در مورد امرى واحد، دو ادعاى مختلف وجود داشته باشد، ناچار، يكى از آن دو، گمراهى "باطل" است.

شرح:

بسيار ديده مى شود كه دو شخص، يا دو گروه، بر سر يك مسئله اختلاف دارند. به اين معنى كه هر كدام، در مورد آن مسئله، ادعايى دارد كه با ادعاى ديگرى مخالف است، و هر يك نيز، ادعاى خود را صحيح و بر حق مى داند و ادعاى ديگرى را غلط و باطل مى شمارد.

اما، از آنجا كه هميشه حق يگانه است، و هر چيزى كه بر حق باشد، نمى تواند دو صورت و دو شكل جداگانه داشته باشد و هر دو نيز، درست و بر حق باشند، ناگزير بايد قبول كرد كه دست كم، يكى از آن دو ادعا، باطل و گمراهانه است.

روشن تر بگوئيم: نمى شود كه دو نفر، در مورد يك موضوع
دو ادعاى مختلف بكنند، و هر دو نيز درست گفته باشند. يعنى اگر، در چنين مواردى، يقين داشته باشيم كه هر دو نفر در اشتباه نيستند، پس بايد مطمئن باشيم كه بطور قطع، فقط يكى از آنها 'حق' مى گويد و ديگرى بر باطل است.

وظيفه كسى هم كه با چنين افراد يا گروههايى روبرو مى شود، آن است كه سخن و عقيده و ادعاى هر دو را، به دقت بررسى كند، تا آنچه را كه بر حق است دريابد، و با انتخاب و پذيرش حق، از باطل دورى كند.

 :: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , پند های نهج البلاغه , ,
:: برچسب‌ها: حق یکی است ,
تاریخ :
بازدید : 94
نویسنده : H O S S E I N I

علم بهتر است یا ثروت

 

العلم خير من المال، العلم يحرسك، و انت تحرس المال، و المال تنقصه النفقه و العلم يزكو على الانفاق، و صنيع المال يزول بزواله.

ح/ 147- از فرمايشات امام "ع" به كميل بن زياد

ترجمه:

دانش، از مال دنيا بهتر است، زيرا دانش نگهبان توست، ولى مال را تو بايد نگهبانى كنى. مال دنيا با بخشش كاسته مى شود، ولى دانش، بر اثر بخشش، رشد و فزونى مى يابد، و آنچه با مال دنيا ساخته و پرداخته شده و بدست آمده، با تمام شدن مال، از بين مى رود.

شرح:

امام عليه السلام، بارها در سخنان خود، دانش را با مال دنيا مقايسه فرموده، و همواره دانش را برتر و گرانبهاتر شمرده است. در اين كلام ارزنده نيز، امير مومنان "ع"، از برترى دانش نسبت به مال دنيا سخن مى گويد، و در اين مورد سه دليل بيان مى فرمايد:

 :: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , پند های نهج البلاغه , ,
:: برچسب‌ها: فضيلت علم بر ثروت ,
تاریخ :
بازدید : 82
نویسنده : H O S S E I N I

«علم آموزی»، پرفضیلت‌ترین کار در شب قدریلت‌ترین کار در شب قدر

سراب كه از دور به شكل آب ديده مى شود و از نزديك چيزى جز خاك و ريگ بيابان نيست، هميشه به فكر فريب دادن است. شخص دروغگو، هميشه با دروغهاى خود، كارهاى خوب را به صورت كارهاى 'بد' وا نمود مى كند. و كارهاى بد را بصورت 'خوب' نشان مى دهد. در نتيجه، كسيكه با شخص دروغگو دوستى كند، فريب حرفهاى او را مى خورد، و دو عيب بزرگ در زندگى پيدا مى كند: نخست آن كه از كارهاى خوب رويگردان مى شود، چون خيال مى كند كه آن كارها 'بد' است. و ديگر آنكه به انجام كارهاى بد مى پردازد، چون بخاطر حرفهاى دوست دروغگوى خود، گمان مى كند كه آن كارها 'خوب' است.:: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , پند های نهج البلاغه , ,
:: برچسب‌ها: فضيلت علم بر ثروت ,
تاریخ :
بازدید : 76
نویسنده : H O S S E I N I

نزول ۳۰۰ آیه قرآن در شأن امام علی(ع)/علی(ع) در آینه قرآن و روایات
اگر دنيا را براى مردم بخواهيم نيكوست و اگر براى خودمان زشت و پليد ، اگر دنيا را پيش‏درآمد آخرت بدانيم عزيز است و محبوب و اگر معاد و اخلاق و خداپرستى و مردم‏دوستى و فضائل و برتريهاى انسانى را فداى او كنيم ، اهريمنى است ناپاك و اژدهائى است قتال و عجوزه‏اى است كه عروس هزار داماد است و هر داماد را در حجله عفن و تاريك خود بگور شقاوت سرنگون ساخته است .


:: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , پند های نهج البلاغه , ,
:: برچسب‌ها: علی و دنیا ,
تاریخ :
بازدید : 76
نویسنده : H O S S E I N I

قوانین موفقیت

در فروش قاعده اصولی برای موفقیت وجود دارد و آن قاعده این است: قبل از اینکه به دیگران بفروشید، باید به خودتان بفروشید. اگر به کالا و خدمات خود اعتقاد نداشته باشید، بدانید که دیگران هم به خدمات و کالاهای شما اعتقاد نخواهند داشت. اگر دیگران را فریب بدهید و آن ها را به معامله ای غیر منصفانه وادار کنید، باید قبل از همه بر مقاومت درونی خود در برابر انجام دادن کار اشتباه غلبه کنید.

۱- اگر اعتقاد داشته باشید که می توانید، حتماً می توانید.

به هر چه اعتقاد داشته باشیم اتفاق می افتد. به این اصطلاحاً تحقق باور می گویند. اغلب ما هرگز متوجه نمی شویم که از چه نیروی عظیمی برخورداریم،زیرا نمی خواهیم تن به انجام دادن کارهاییبدهیم که در نظر دیگران امکان انجام دادنش وجود ندارد. کارهای غیر ممکن به تلاش و تمرکز بیشتری نیاز دارند، اما وقتی اینها تحقق پیدا می کنند، پاداشی گران حاصل می شود. ممکن است نتوانید به هرچه دوست دارید دسترسی پیدا کنید، اما تا معتقد نباشید که توان انجام کاری رادارید، هرگز به انجام دادن آن موفق نمی شوید.

۲- اگر مطلبی را به دفعات برای خود تکرار کنید، حتی اگر واقعیت نداشته باشد آن را باور می کنید. 

تکرار یک مطلب باعث می شود ذهن نیمه هشیارتان آن را به عنوان یک حقیقت بپذیرد و آن را بهیک حقیقت فیزیکی تبدیل می کند. می توانید از این موقعیت استفاده کنید و به جنبه های مثبتامور توجه کنید. جای «این کار را خواهم کرد» را با «می توانم این کار را بکنم» عوض کنید.

۳- اگر به خود و دارندگی ها و امتیازات خود اعتقاد نداشته باشید، دیگران هم به شما و دارندگی هایتان اعتقاد نخواهند داشت.

در فروش قاعده اصولی وجود دارد و آن قاعده این است: قبل از اینکه به دیگران بفروشید، باید به خودتان بفروشید. اگر به کالا و خدمات خود اعتقاد نداشته باشید، بدانید که دیگران هم به خدماتو کالاهای شما اعتقاد نخواهند داشت. اگر دیگران را فریب بدهید و آن ها را به معامله ای غیر منصفانه وادار کنید، باید قبل از همه بر مقاومت درونی خود در برابر انجام دادن کار اشتباه غلبه کنید.

۴- چه کسی به شما گفت که این کار عملی نیست؟به چه موفقیت عظیمی رسیده است کهاو را واجد شرایط کرده تا برای شما تعیین محدودیت بکند؟

در جریان زندگی به نکته مهمی پی می برید و آن نکته این است که کسانی که بیش از همه توصیه می کنند و پند و اندرز می دهند، کمتر از دیگران شایسته انجام این کار هستند. اشخاص موفق ودرگیر فرصت آن را ندارند که خطوط زندگی شما را مشخص کنند،آن ها گرفتار زندگی خود هستند.ناموفق ها و ناقابل ها بیش از هرکسی فرصت دارند که خط و خطوط زندگی دیگران راترسیم کنند. این اشخاص از شکست خوردن و ناکام ماندن شما لذت می برند. وقتی کسی به شمامی گوید، چیزی که می خواهید به آن برسید غیرممکن است و یا ارزش تحمل زحمتش را ندارد،نگاهی دقیق به او بیاندازید و ببینید که در زندگی خود به کجا رسیده اند، چه موفقیت هایی کسبکرده اند. آدم های موفق خوشبین هستند و به موفقیت عادت کرده اند.

۵- اگر به رفتار امروزتان ادامه دهید، ده سال دیگر در چه شرایطی قرار خواهید داشت؟

خیلی ها متوجه نیستند که موفقیت های بزرگ از موفقیت های کوچکی که اغلب در مدتی طولانی به دست آمده اند نشات می گیرند. واقعیتی است که آدم های موفق اندیشمندان بلند مدت هستند،آن ها می دانند که باید از هر موفقیت خود درسی بگیرند و هر موفقیت را زیربنای موفقیت بعدی قرار دهند. مرور منظم پیشرفت و ترقی، بخش مهمی از هدف گذاری است. هدف چیزی آنقدر ها بیش از یک میل و اشتیاق نیست، مگر اینکه برای دستیابی به آن زمان بندی کنید. مهم است که در برنامه ریزی هدف ها به هدف های کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت توجه داشته باشید. با توجه به شرایط در هدف های خود تجدید نظر کنید، به زمان انجام شدن آن ها توجه داشته باشید و به تدریج هدف های بزرگتری برای خود انتخاب کنید. دقت کنید که در مسیر درستی در حرکت باشید.

۶- از زندگی چه می خواهید و برای رسیدن به این خواسته به زندگی چه می دهید؟

در فیزیک قانونی هست که می گوید: برای هر عملی، واکنشی به همان اندازه در جهت مخالف وجود دارد. همین مطلب در زندگی ما نیز صدق می کند. هرچه بکارید همان را برداشت می کنید.برداشت شما با سرمایه گذاری شما رابطه مستقیم دارد. به هر چیز یک برچسب قیمت الصاق شدهاست. وقتی برای خود هدفی درنظر می گیرید و برای رسیدن به آن هدف تلاش می کنید می بینید که هیچ هدفی دور از دسترس نیست

۷- به جای آنچه نمی خواهید و به آنچه می خواهید توجه کنید.

به هرچه فکر کنید به آن می رسید. به هرچه برای مدت کافی فکر کنید، بخشی از روان شما می شود، از این قانون به سود خود استفاده کنید. اگر ذهن خود را متوجه مسایل کنید، به مسئله می رسید و اگر به راه حل بیندیشید، به راه حل می رسید. داشتن تردید،هراس و احساس عدم امنیت خاطر طبیعی است. انسان موفق به این مهم توجه می کند و با متمرکز شدن روی جنبه های مثبتو هدف های مطلوب راه غلبه بر آ ن ها را می یابد.

۸- به هرچه بخواهید می رسید، مشروط بر آنکه جایگزینی را به جای این خواسته خودنپذیرید.

کسانی که در زندگی خود به موفقیت های بزرگ می رسند کسانی هستند که به کمتر از آنچه می خواهند رضایت نمی دهند. وقتی می بینید که به دریافت کمتر از حد مطلوب فکر می کنید،لحظه ای صبر کنید و موقعیت را تحلیل نمائید. آیا موانعی که پیش روی خود می بینید برطرف ناشدنی هستند؟ آیا راه دیگری برای حمله به مسئله وجود ندارد؟ هر قدمی که در مسیر درست برداشته شود، هرقدر کوچک و جزیی به نظر برسد شما را به سمت هدف سوق می دهد.

۹- مهم نیست که در گذشته چه کرده اید، مهم این است که در آینده چه خواهید کرد. 

 این گفته شکسپیر است که «آنچه گذشته است پیشگفتار است» هر کاری که در گذشته انجام داده ایم در حکم پیشگفتار و مقدمه ای برای کار بعدی ماست. برای موفقیت های آتی خودبرنامه ریزی کنید و پیروزی های امروز خود را جشن بگیرید.

۱۰- به دقت به آنچه می خواهید بیندیشید.

بسیاری از مردم برای تعطیلات آخر هفته خود بیش از زندگیشان برنامه ریزی می کنند. و بعدناگهان متوجه می شوند که بی آنکه بدانند زندگیشان گذشته است. وقتی دقیقا مطالعه کنید وبدانید که از این زندگی چه می خواهید، نیرو و توان تان را برای رسیدن به این خواسته بسیج می کنید. یکی از امتیازات مهم داشتن هدف مشخص در زندگی این است که به شما این امکان را می دهد تا فعالیت های خود را از پیش سازماندهی کنید. در این شرایط خود به خود می دانید که آیابه سوی هدف پیشرفت می کنید یا از آن فاصله می گیرید. اینگونه می توانید از زمان، از پول و ازانرژی خود برای رسیدن به هدفتان استفاده کنید.

۱۱- ترقی شما در زندگی از ذهن تان شروع و به همانجا ختم می شود.

هر موفقیت بزرگی با یک ایده در ذهن شروع می شود و بعد به حقیقت می پیوندد. با یادگیری و
مطالعه دائم ذهن خود را با نقطه نظرها انباشت کنید و بعد برای تحقق آن ها بکوشید. حتی یک ایده کم مقدار که به مرحله عمل گذاشته می شود به مراتب از یک ایده عالی که به مرحله عمل درنمی آید بهتر است.

۱۲- ثبات هدف اولین اصل موفقیت است.

برای دستیابی به موفقیت باید طرحی مدبرانه برای زندگی داشته باشید و به رغم همه مشکلاتی که احتمالا وجود دارد به آن بچسبید. توجه داشته باشید که در عمل همه اشخاص موفق جایی درزندگی مایوس می شوند. اما هیچ مانعی وجود ندارد که شخص با ثبات رای و مصمم از عهده آن برنیاید.

۱۳- انسان هدفمند همیشه موفق است.

هدف گذاری را بخشی همیشگی از زندگی خود قرار دهید. می توانید هدف هایی کوچک وقابل حصول را درنظر بگیرید و آنقدر در جهت نیل به آن بکوشید تا به آن برسید. بدانید که موفقیت های کوچک به موفقیت های بزرگتر ختم می شوند.:: برچسب‌ها: موفقیت را از زبان ناپلئون هیل فرا بگیرید , fa ,
تاریخ :
بازدید : 121
نویسنده : H O S S E I N I

فلسفه اذان چیست؟

اذان به نوعی شعار وقت نماز است و مسلمانان وقت نماز اذان می گویند. که البته مضامین والایی دارد که متاسفانه فلسفه آن را کمتر کسی می داند.

فراوری: حجت الاسلام تیموری - بخش احکام اسلامی تبیان

اذان، فلسفه اذان، الله اکبر
 

پاسخ امام رضا علیه السلام به سوالی در باره فلسفه اذان که تقدیم می شود:

ایشان فرموده اند: «همانا مأمور شدن مردم به گفتن أذان به علل و دلائل بسیارى است، از آن جمله اینكه:

براى فراموشكار یادآورى باشد، و غافلان را بیدارى بخشد، و ناآشنا با وقت را و نیز آنان را كه سرگرم شغلى شده و از فكر نماز بى خبرند یادآور و شناساى وقت باشد، و مؤذّن با أذانى كه می گوید فرا خواننده بندگان باشد به پرستش و عبادت آفریدگار، و برانگیزنده و تشویق كننده در انجام عبادت، و اقرار كننده باشد به وحدانیّت حقّ جلّ و علا، و آشكارگر ایمان، و ظاهر و عیان ساز اسلام باشد، (و بدین جهت است كه أذان هر بلد را نشانه ایمان و اسلام آن شهر و ساكنان آن میدانند كه ایشان مسلمان و مؤمن اند) و نیز كسانى را كه شهادت یا نماز را از یاد برده باشند مؤذّن بیادشان آورد، و بدان جهت مؤذّن را به این نام مى خوانند كه به سبب و به وسیله اذان به مردم اعلام مى كند كه نماز بخوانند، و به این سبب أذان با تكبیر (اللَّه اكبر) آغاز و با تهلیل «لا إله إلّا اللَّه» به پایان میرسد كه خداوند عزّ و جلّ اراده فرموده كه شروع به یاد او و نام او باشد، و نام خدا در تكبیر نخستین حرف یا كلمه است، و در «لا إله إلّا اللَّه» آخرین كلمه است،

 :: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , فلسفه احکام , ,
:: برچسب‌ها: فلسفه اذان چیست؟ , فلسفه احکام ,
تاریخ :
بازدید : 66
نویسنده : H O S S E I N I

چرا احکام الهی دشوار است؟!

دشواری با عدم توانایی انجام آن فرق می کند. و مسلم است که اگر امری از توان فرد خارج باشد، هرگز نسبت به انجام آن مکلف نخواهد بود.

فرآوری: حجت الاسلام تیموری - بخش احکام اسلامی تبیان

سوال، پرسش، پاسخ
 

به چند نکته باید توجه نمود:

۱- دشواری با عدم توانایی انجام آن فرق می کند. و مسلم است که اگر امری از توان فرد خارج باشد، هرگز نسبت به انجام آن مکلف نخواهد بود. از همین رو فقها، قدرت را یکی از شروط عامه تکلیف دانسته اند. یعنی هر فعلی که واجب باشد، واجب بودنش مشروط به توانایی انجام آن است.:: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , فلسفه احکام , ,
:: برچسب‌ها: فلسفه احکام , چرا احکام الهی دشوار است؟! ,
تاریخ :
بازدید : 73
نویسنده : H O S S E I N I

احکام و فلسفه ذبح حیوانات

آیا ذبح حیوان برای غذا با فطرت انسان در تضاد نیست؟ قطعا نگاه کردن به صحنه جان دادن حیوان، برای افراد عادی موجب تالم روحی است و کسانی که بر این کار مداومت دارند و به نوعی از دیدن این صحنه ها، دچار تالم روحی نمی شوند، در واقع مرتکب کاری هستند که از نظر اسلام ناپسند است. از همین رو یکی از شغل های مکروه، قصابی (به معنای کسی که ذبح می کند نه گوشت فروش) است.

فرآوری: حجت الاسلام تیموری - بخش احکام اسلامی تبیان

گوسفند، ذبح گوسفند، ذبح حیوانات

:: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , فلسفه احکام , ,
:: برچسب‌ها: احکام و فلسفه ذبح حیوانات , فلسفه احکام ,
تاریخ :
بازدید : 73
نویسنده : H O S S E I N I

احکام و فلسفه ذبح حیوانات

آیا ذبح حیوان برای غذا با فطرت انسان در تضاد نیست؟ قطعا نگاه کردن به صحنه جان دادن حیوان، برای افراد عادی موجب تالم روحی است و کسانی که بر این کار مداومت دارند و به نوعی از دیدن این صحنه ها، دچار تالم روحی نمی شوند، در واقع مرتکب کاری هستند که از نظر اسلام ناپسند است. از همین رو یکی از شغل های مکروه، قصابی (به معنای کسی که ذبح می کند نه گوشت فروش) است.

فرآوری: حجت الاسلام تیموری - بخش احکام اسلامی تبیان

گوسفند، ذبح گوسفند، ذبح حیوانات

:: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , فلسفه احکام , ,
:: برچسب‌ها: احکام و فلسفه ذبح حیوانات , فلسفه احکام ,
تاریخ :
بازدید : 101
نویسنده : H O S S E I N I

فلسفه حرمت ریش تراشی چیست؟

در مورد تراشیدن ریش با تیغ و ماشینی كه مثل تیغ از ته می تراشد، در بین فقها و مراجع چند نظر وجود دارد؛ برخی فتوا به حرمت داده  و برخی بنا بر احتیاط واجب تراشیدن ریش را جایز ندانسته اند. اما تقریبا اكثر قریب به اتفاق مراجع در طول تاریخ اسلام تراشیدن ریش را مجاز نشمرده اند.

فرآوری: حجت الاسلام تیموری - بخش احکام اسلامی تبیان

تراشیدن ریش، ریش تراشی، ریش تراش

در مورد تراشیدن ریش با تیغ و ماشینی كه مثل تیغ از ته می تراشد، در بین فقها و مراجع چند نظر وجود دارد؛ برخی فتوا به حرمت داده  و برخی بنا بر احتیاط واجب تراشیدن ریش را جایز ندانسته اند. اما تقریبا اكثر قریب به اتفاق مراجع در طول تاریخ اسلام تراشیدن ریش را مجاز نشمرده اند؛ دلیل این مسئله روایات و سیره قطعی و مسلّمی است كه به زمان پیامبر (صلی الله علیه و آله) متصل است. (آیة الله بهجت، توضیح المسائل، مسائل متفرقه، س4.امام خمینی، توضیح المسائل، مسائل متفرقه، س8)

 :: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , فلسفه احکام , ,
:: برچسب‌ها: فلسفه حرمت ریش تراشی چیست؟ , فلسفه احکام ,
تاریخ :
بازدید : 68
نویسنده : H O S S E I N I

 چرا نباید سگ در خانه نگهداری شود؟

چرا نباید سگ در خانه نگهداری شود؟

مساله نجس بودن سگ، غیر از حرمت نگهداری از آن است. نگهداری از سگ برای کسانی که استفاده عقلایی از آن ندارند، کراهت شدید دارد؛ و در روایات، امری ناپسند دانسته شده است. بنابراین نگهداری سگ برای نگهبانی و شکار، و سگی که امروزه مورد استفاده پلیس و نیروهای امداد می باشد، مکروه نیست. البته این به معنای عدم نجاست این سگ ها نمی باشد.

 :: موضوعات مرتبط: فلسفه احکام , ,
:: برچسب‌ها: چرا نباید سگ در خانه نگهداری شود؟ , فلسفه احکام ,
تاریخ :
بازدید : 58
نویسنده : H O S S E I N I
دلیل حرام بودن چهار ماه از سال قمری چیست؟

ماه

دلیل حرام بودن چهار ماه از سال قمری چیست؟

إِنَّ عِدَّةَ الشهُّورِ عِندَ اللَّهِ اثْنَا عَشَرَ شهَرًا فىِ كِتَابِ اللَّهِ یَوْمَ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضَ مِنهْا أَرْبَعَةٌ حُرُمٌ ذَالِكَ الدِّینُ الْقَیِّمُ فَلَا تَظْلِمُواْ فِیهِنَّ أَنفُسَكُمْ؛[۱] شمار ماه‏ها در نزد خدا، در كتاب خدا از آن روز كه آسمانها و زمین را بیافریده، دوازده است. چهار ماه، ماه‏هاى حرامند. این است شیوه درست. در آن ماه‏ها بر خویشتن ستم مكنید.


:: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , ,
:: برچسب‌ها: دلیل حرام بودن چهار ماه از سال قمری چیست؟ , فلسفه احکام ,
تاریخ :
بازدید : 72
نویسنده : H O S S E I N I
فلسفه خمس و تفاوت آن با مالیات و جزیه

خمس

فلسفه خمس و تفاوت آن با مالیات و جزیه

ثروت و سرمایه ای که در اختیار انسان قرار می گیرد حقوقی را بر او واجب می کند. شریعت مقدس اسلام برای اداره جامعه، تعدیل ثروتها، رفع نیازهای عمومی، تقویت روحیه نوع دوستی و مانند اینها، در اموال انسان حقوقی قرار داده است که بعضی از آنها مثل زکات و خمس، واجب و بعضی مانند انفاق و صدقه و قرض الحسنه مستحب است.

 :: موضوعات مرتبط: فلسفه احکام , ,
:: برچسب‌ها: فلسفه خمس و تفاوت آن با مالیات و جزیه , فلسفه احکام ,
تاریخ :
بازدید : 100
نویسنده : H O S S E I N I
پولشو بده به فقرا !

کعبه، حج، آنتالیا، ولنتاین

پولشو بده به فقرا !

چرا افراد منتقد به حج، زمانی که موضوع مسافرت های خارج از کشور به ترکیه و آنتالیا و امثال آن، و یا مناسبت هایی چون شب یلدا ، ولنتاین و مناسبت های این چنینی _که عده ای هزینه های سرسام آوری را برای خرید بسته های ولن تاین و خرس و شکلات و رستوران و کافه می کنند_ می شود نمی گویند که پول این ها را بدهید به فقرا و وقتی پای معارف اسلامی مثل حج می شود یاد فقرا می افتند؟

 :: موضوعات مرتبط: فلسفه احکام , ,
:: برچسب‌ها: پولشو بده به فقرا ! , فلسفه احکام ,
تاریخ :
بازدید : 50
نویسنده : H O S S E I N I

انسان‌‌ها همواره دوره‌ها و چرخه‌های طبیعی زمین را دنبال و ثبت کرده‌اند، حرکت پیچیده زمین و دیگر اجرام آسمانی همواره منشأ شگفتی و حیرت بوده، شگقتی‌ و حیرتی که خود موجب خلق داستان‌ها و افسانه‌های بی‌شماری در سراسر دنیا شده‌است. داستان‌هایی که هنوز هم بر سر زبان‌ها باقی مانده‌اند.

 

انسان باستان به این دوره‌ها علاقه‌مند بوده‌، زیرا زندگی و وسایل معاشش به آن‌ها بستگی داشته‌است. برای مثال در زمان‌های مشخصی از سال، در مکان‌های ویژه‌ای غذا به وفور یافت می‌شده یا این‌که در زمان‌هایی دیگر هوا رو به گرمی یا سردی می‌گذاشته است،  حتی رابطه‌ای میان دوره تناوب ماه و حاصل‌خیزی کشت‌زارهایش حس کرده بود.

اگر دقت کرده باشید، احتمالاً متوجه شده‌اید که طول روز (و شب) در زمان‌های متفاوت سال، یکسان نیست. و در واقع مدت روز به صورت یک چرخه یک ساله در حال تناوب است. ایرانیان باستان نیز این تغییرات سالانه طول شب و روز را مورد توجه قرار د

 :: موضوعات مرتبط: ویژه نامه ها , ,
:: برچسب‌ها: چرا شب یلدا طولانی‌ترین شب سال نامیده می‌شود؟ , شب یلدا ,
تاریخ :
بازدید : 110
نویسنده : H O S S E I N I


شب یَلدا یا شب چلّه یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است. در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال و به دنبال آن بلندتر شدن طول روزها در نیم‌کرهٔ شمالی، که مصادف با انقلاب زمستانی است، گرامی داشته می‌شود.

یلدا به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر (آخرین روز پاییز) تا طلوع آفتاب در اول ماه دی (نخستین روز زمستان) گفته می‌شود. خانواده‌های ایرانی در شب یلدا، معمولاً شامی فاخر و همچنین انواع میوه‌ها و رایج‌تر از همه هندوانه را مهیا و دور هم سرو می‌کنند. پس از سرو تنقلات، قصه‌گویی بزرگان خانواده برای دیگر اعضای فامیل و همچنین فال‌گیری با دیوان حافظ رایج است.

شب چله:: موضوعات مرتبط: -------------------موضوعات مختلف------------------- , ویژه نامه ها , ,
:: برچسب‌ها: شب یلدا ,
تاریخ :
بازدید : 71
نویسنده : H O S S E I N I
دانلود بازی Gensokyo Defenders Plus برای کامپیوتر

 

Gensokyo Defenders Plus یک بازی جذاب با محتواهای مختلف است که شما را وارد یک نبرد روی صفحه ای مربعی دعوت می کند. بازی از شخصیت های ناب ژاپنی تشکیل شده است و مطابق انتظار دارای دیالوگ های بسیاری در حین بازی است. در این اثر شما باید به مارک های مشخص شده حرکت کنید و ماموریت ها را انجام دهید. این شخصیت ها دارای نیروهای جادویی هستند و از آنها برای شلیک به اطراف استفاده می کنند. دنیای بازی فانتزی است و از شخصیت های کودکانه تشکیل شده است. شما دارای یک لول مهارت هستید و با نابودی دشمنان خود می توانید آن را افزایش دهید. از کیان خود دفاع کنید و سعی کنید که برای مدت زمان بیشتری زنده بمانید. نوار سلامتی و نوار جادوی شما در بالای صفحه نمایش داده می شود و در ادامه و با ارتقا می توانید شخصیت خود را قدرتمندتر کنید.


:: موضوعات مرتبط: آرشیو بازی ها , بازی های کودکان , ,
:: برچسب‌ها: دانلود بازی Gensokyo Defenders Plus برای کامپیوتر , بازی های کودکان ,
تاریخ :
بازدید : 77
نویسنده : H O S S E I N I
دانلود بازی Muse Dash برای کامپیوتر

 

سه ملکه زیبایی در بازی Muse Dash جضور دارند و قرار است که با حرکات خودشان جهان بازی را تعمیر کنند و به وضعیت قبلی بازگردانند. این درواقع دنیایی ترکیبی است که شامل حرکات پارکور و موزیکال است و از آدرنالین مضاعف پر شده است. مسیر و هدف خود را مشخص کنید و انگشتان خود را با سرعت حرکت دهید. رقص با موزیک تنها کاری است که باید انجام دهید و از طریق ارتقاهای مورد علاقه به حرکات رمانتیک بیشتر روی آورید. مراقب باشید که موانع سر راه شما قرار نگیرند و همواره به دقت به چپ و راست متمایل شوید. بازی جلوه بصری کاملی است که علاقه مندان بازی های فانتزی آن را بهتر درک می کنند و می توانند با گیم پلی سنتی بازی هم همراه شوند.


:: موضوعات مرتبط: آرشیو بازی ها , بازی های کودکان , ,
:: برچسب‌ها: دانلود بازی Muse Dash برای کامپیوتر , بازی های کودکان ,
تاریخ :
بازدید : 58
نویسنده : H O S S E I N I
دانلود بازی Muse Dash برای کامپیوتر

 

سه ملکه زیبایی در بازی Muse Dash جضور دارند و قرار است که با حرکات خودشان جهان بازی را تعمیر کنند و به وضعیت قبلی بازگردانند. این درواقع دنیایی ترکیبی است که شامل حرکات پارکور و موزیکال است و از آدرنالین مضاعف پر شده است. مسیر و هدف خود را مشخص کنید و انگشتان خود را با سرعت حرکت دهید. رقص با موزیک تنها کاری است که باید انجام دهید و از طریق ارتقاهای مورد علاقه به حرکات رمانتیک بیشتر روی آورید. مراقب باشید که موانع سر راه شما قرار نگیرند و همواره به دقت به چپ و راست متمایل شوید. بازی جلوه بصری کاملی است که علاقه مندان بازی های فانتزی آن را بهتر درک می کنند و می توانند با گیم پلی سنتی بازی هم همراه شوند.


:: موضوعات مرتبط: آرشیو بازی ها , بازی های کودکان , ,
:: برچسب‌ها: دانلود بازی South Park The Fractured But Whole Gold Edition برای کامپیوتر , بازی های کودکان ,
تاریخ :
بازدید : 60
نویسنده : H O S S E I N I
دانلود بازی South Park The Fractured But Whole Gold Edition برای کامپیوتر

 

داستان و وقایع بازی South Park The Fractured But Whole دقیقا بعد از پایان نسخه اول بازی یعنی South Park: The Stick of Truth دنبال می شود. کودکان South Park بعد از وقایع نسخه اول، تصمیم می گیرند بازی و ماجراجویی جدیدی را آغاز کنند که باز هم در شهر تخیلی South Park واقع در ایالت کلرادو Rocky Mountains، دنبال می شود و آن ها باز هم قصد دارند تا در نقش سوپرهیروها نقش آفرینی کنند. در نهایت و طی وقایعی دو گروه در بازی مانند قبل ایجاد می شود و کسانی که به کارتمن می پیوندند نام گروه آنها Coon and Friends است و در مقابل گروه دشمنان با نام Freedom Pals قرار دارند که جنگ بین این دو گروه در می گیرد. شما باز هم در بازی کنترل بچه جدید را بر عهده می گیرید ولی این بار می توانید انتخاب کنید که وی دختر یا پسر باشد.


:: موضوعات مرتبط: آرشیو بازی ها , بازی های کودکان , ,
:: برچسب‌ها: دانلود بازی South Park The Fractured But Whole Gold Edition برای کامپیوتر , بازی های کودکان ,
تاریخ :
بازدید : 103
نویسنده : H O S S E I N I
بازی لگو، نسخه شگفت انگیزان، آپدیت دوم (برای کامپیوتر) - LEGO The Incredibles PC Game

 

LEGO The Incredibles یک بازی زیبا در سبک اکشن، جنگی، کودکانه و ماجراجویی از سری بازی های LEGO است که توسط استودیوی TT Games ساخته شده و کمپانی معروف Warner Bros ناشر آن میباشد.

در این بازی شما حال و هوای هیجان انگیز و جذاب انیمیشن محبوب و پرطرفدار The Incredibles را در دنیای لگوها تجربه میکنید.

هر 4 شخصیت این بازی را می‌توانید در روند داستانی آن کنترل کنید و از توانایی‌ های ویژه‌ هر یک از آنها در نبرد با دشمنان استفاده کنید.

این بازی، اتفاقات جالب انیمیشن شگفت‌ انگیزان را در خود جای داده و شما علاقه‌ مندان میتوانید داستان هیجان انگیز و جذاب شگفت‌ انگیزان را در دنیای لگوها تجربه کنید.:: موضوعات مرتبط: آرشیو بازی ها , بازی های کودکان , ,
:: برچسب‌ها: بازی لگو، نسخه شگفت انگیزان، آپدیت دوم (برای کامپیوتر) - LEGO The Incredibles PC Game , بازی های کودکان ,
تاریخ :
بازدید : 93
نویسنده : H O S S E I N I
دانلود بازی Newt One برای کامپیوتر

 

شخصیت اصلیبازی Newt One شما را به سفری آرام در دنیای رنگی دعوت می کند و می توانید با موزیک جذابی روانه این جهان سه بعدی شوید. بازی سرزمین Groovy Hue را به شما هدیه می دهد و می توانید کنترل نیون شخصیت اصلی بازی را برعهده بگیرید. بیدار شدن در این دنیای آرام و خاموش بسیار جذاب است و گیم پلی جذاب هم کمک می کند که در جهان آن غرق شوید. زندگی شاداب را به این دنیا بازگردانید و سعی کنید که داستان خطی بازی را دنبال کنید. این اثر با جهانی هنری در خدمت شما است و می توانید به سمت سطوح شش گانه بازی قدم گذارید. ۴ جهان متفاوت در انتظار شما است و باید به سراغ اچیومنت هایی بروید که انگیزه تجربه این اثر را برای شما بیشتر می کند. تمام خانواده ها می توانند این بازی را برای کودکان خود استفاده کنند و نگران هیچ چیز نباشند.

بازی Newt One گیم پلی غیرخشونت باری دارد و موسیقی آن بیش از هر چیزی جلوه گری می کند. جهان بازی مدام دچار تغییر می شود و از رنگ های زنده و شاداب به خاکستری و بالعکس تغییر پیدا می کند. المان های بازی مدام حرکت می کنند و پویایی بازی را بیشتر می کنند. شخصیت اصلی بازی عصایی در دست دارد و می تواند عناصر را تغییر دهد. شما باید از این عصا استفاده کنید و در موانع مختلف از آن استفاده کنید. این موانع گاها در فضای جهان بازی جریان دارند و با یک تعلل کوچک شما را به چاه فرو می برد. نباید سرعت را رها کنید و همراه آن تمرکز بالایی داشته باشید. این تمرکز به شما کمک می کند که اچیومنت های بازی را یک به یک کسب کنید و جوایز پنهان را کسب کنید. همانطور که می دانید رسیدن به صد در صد اچیومنت ها کار ساده ای نیست و باید گوشه گوشه جهان بازی را کشف کنید.

 :: موضوعات مرتبط: آرشیو بازی ها , بازی های کودکان , ,
:: برچسب‌ها: دانلود بازی Newt One برای کامپیوتر , بازی های کودکان ,
تاریخ :
بازدید : 82
نویسنده : H O S S E I N I
دانلود بازی Knights And Bikes + Update v1.07 برای کامپیوتر

 

Knights and Bikes بازی ماجرایی مستقلی در جزیره‌‌ی برتانیایی پنفورزی (Penfurzy) در طی دهه ۸۰ میلادی است. این بازی توسط تیم فوم سورد (Foam Sword) متشکل از کارمندان سابق میدیا مولکول (Media Molecule) توسعه یافته است. اثر موفق Little Big Planet نیز در کارنامه ی افراد پشت پرده ی این بازی، دیده می شود. داستان بازی درباره ی به بلوغ رسیدن دو کودک در حین ماجراجویی در این جزیره و پیدا کردن گنج‌های افسانه‌ای است. این بازی از سری عناوین جالب به سبک اکشن است که شما در آن باید با انتخاب یکی از شخصیت‌های دوست‌داشتنی به ماجراجویی پرداخته و از تجربه‌ی آن لذت ببرید. این بازی داستان دو شخصیت با نام‌های Nessa و Demelza را روایت می‌کند که برای هدفی مشترک با هم همکاری می‌کنند. همچنین شما می‌توانید این بازی را به صورت دونفره با دیگران تجربه کنید. سبک بازی Action Advanture بوده و به صورت co-op نیز می‌توان بازی کرد که این بازی، گشت و گذار در نقاط مختلف زمین و کودکی سازندگان بازی را به تصویر می‌کشد.

Foam Sword در مورد «Knights and Bikes» می‌گوید: «این بازی برای کسانی است که کت خود را مانند شنل ابر قهرمانان به تن می‌کردند و در خیال خود، تصور گنجی را در باغچه خانه خود را داشتند و یا حتی برای آن شگفت زده بودند. کسانی که در کودکی خود، با سرعت بسیار زیاد دوچرخه خود را به حرکت در می‌آوردند و تند و تند رکاب می‌زدند که خطر بزرگی را برای خودشان به وجود می آوردند.» از ویژگی‌های بازی می‌توان به بخش co-op و یا بازی به صورت چندنفره، وجود کلکسیونی از جواهرات و گنج‌ها که برای ارتقای دوچرخه در بازی مناسب هستند، معماها و دعواهای کودکانه اشاره کرد. «با گل به جان دشمن خود بیفتید، با فریزبی آن‌ها را دور بزنید، همه مکان‌های بازی را زیر رو رو کنید تا روش هایی برای مقابله با دشمن خود پیدا کنید. حتی با دوچرخه خود می‌توانید فرار کنید.»

 :: موضوعات مرتبط: آرشیو بازی ها , بازی های کودکان , ,
:: برچسب‌ها: دانلود بازی Knights And Bikes + Update v1 , 07 برای کامپیوتر , بازی های کودکان ,
تاریخ :
بازدید : 60
نویسنده : H O S S E I N I
دانلود بازی Frostpunk The Last Autumn برای کامپیوتر – نسخه CODEX

 

در جهانی کاملا یخ‌زده، انسان‌ها برای مقابله با سرمای طاقت‌فرسا و کشنده فناوری مبتنی بر بخار را توسعه دادند. جامعه در شکل فعلی‌اش بی‌فایده بوده و لازم است که برای بقا و زنده ماندن تغییر داده شود. این تغییر به چه معنا است؟ زمانی که اخلاقیات سد راه زنده مانپن می‌شود، چه بر سر تمدن می‌آید؟ به این فکر کنید که تلاش برای بقا در پایان ما را به موجوداتی متفاوت تبدیل خواهد کرد. بهتر یا بدتر، قوی‌تر یا ضعیف‌تر یا حتی کم‌رنگ یا پررنگ‌تر شدن انسانیت در وجود ما – در این موارد تردید داریم. استودیو ۱۱ بیت که پیش از این با انتشار بازی موفق و تحسین‌شده This War of Mine توانست نام خود را بر سر زبان‌ها بیاندازد، بازی جدید خود یعنی Frostpunk را در ۲۴م آپریل ۲۰۱۸ در شبکه استیم به صورت نهایی منتشر کرد.

هسته مرکزی بازی Frostpunk را شهر‌سازی تشکیل می‌دهد و بازیکن به عنوان رهبر یک شهر که از نیروی بخار استفاده می‌کنند و آخرین گروه باقیمانده از بشریت در جهانی کاملا یخ‌زده هستند، ایفای نقش خواهد کرد. تم اصلی بازی فراست پانک، کاوش توانایی‌های انسان‌ها در هنگام مواجهه با فشار‌های مختلف است. همانطور که پیش‌بینی می‌شود، وضعیت شهر بغرنج است و باید با نظارت بر جامعه، مدیریت منابع و اتخاذ تصمیم‌های سخت و جاه‌طلبانه، شرایط را بهبود داده و شهر را بزرگ‌تر کنید. همچنین با کاوش دنیای بیرون از شهر، آشنایی بیشتری با تاریخ پیدا کرده و درک بهتری از وضعیت فعلی خواهید داشت.:: موضوعات مرتبط: آرشیو بازی ها , بازی های کودکان , ,
:: برچسب‌ها: دانلود بازی Frostpunk The Last Autumn برای کامپیوتر – نسخه CODEX , بازی های کودکان ,
تاریخ :
بازدید : 63
نویسنده : H O S S E I N I
دانلود بازی Woodle Tree 2 DeluxePlus v1.46 برای کامپیوتر – نسخه SiMPLEX

 

بازی Woodle Tree 2 DeluxePlus بازیکن را در شرایطی قرار می دهد که باید همواره در برابر نیروی عظیم شر مقابله کند و سرزمین های جدید را بدین واسطه جستجو کند. در این حالت شما می توانید راهی برای بازگردانی تعادل در بازی پیدا کند و ماجراجویی های خود را با عناصر جدید RPG تجربه کنید. سفر به جنگل های بی نهایت زیبا و بیابان و تپه های دیدنی از جمله ویژگی های این بازی است. از ارتفاعات کوهستان می توانید بالا بروید و وارد اقیانوس های عظیم شوید. دشمنان بازی ماجراجویی شخصی شما را وارد فاز جدید می کنند و چالش برانگیز هستن. نسخه دیلوکس بازی شامل سخت ترین مراحل است و بدین ترتیب مجددا طراحی شده است. سرعت و مهارت خود را بالا ببرید و برای یک دورهمی شاد، وارد ماجراجویی چهار نفره با دوستان خود شوید. شخصیت های عجیب و غریب بازی را ملاقات خواهید کرد و باید بتوانید از تکنیک خود جهت کمک گرفتن از آنان استفاده کنید.


:: موضوعات مرتبط: آرشیو بازی ها , بازی های کودکان , ,
:: برچسب‌ها: دانلود بازی Woodle Tree 2 DeluxePlus v1 , 46 برای کامپیوتر – نسخه SiMPLEX , بازی های کودکان ,
تاریخ :
بازدید : 66
نویسنده : H O S S E I N I
دانلود بازی Island Saver – Dinosaur Island DLC برای کامپیوتر

 

اگر شما هم به دایناسورهای ما قبل تاریخ علاقه‌مند هستید، می‌توانید در بازی Island Saver آن‌ها را ملاقات کرده و ماجراجویی بزرگی را با آن‌ها شروع کنید. بازی در فضای کودکانه‌ای جریان دارد و سرشار از صحنه‌های جذاب و البته نبردهای بی رحمانه است. برخی از آن‌ها نیازی به نبرد ندارند و ابراز دوستی با شما را خواهند داشت. بهتر است این دایناسورها را کنار خود نگه داشته و از آ‌ن‌ها برای چیره شدن بر دایناسورهای بزرگ استفاده کنید. شما باید به دیگر بازیکنان قرار گرفته در جزیره‌ی بزرگ بازی کمک کرده و ابزارهای متنوع را به آن‌ها برسانید. از پول کسب شده خود استفاده کنید تا از این جزیره فرار کرده و راه را برای دیگر دوستان خود هم باز کنید. از ویژگی‌های بازی می‌توان به ۱۴ دایناسور مختلف اشاره کرد که هرکدام به شیوه‌ای متفاوت با شما نبرد می‌کنند. می‌توان به تیرانوساروس رکس اشاره کرد که جثه‌ی بسیار بزرگی دارد و نباید تا زمان قدرتمند شدن، نزدیک این گونه‌های حیوانی شوید.


:: موضوعات مرتبط: آرشیو بازی ها , بازی های کودکان , ,
:: برچسب‌ها: دانلود بازی Island Saver – Dinosaur Island DLC برای کامپیوتر , بازی های کودکان ,
تاریخ :
بازدید : 67
نویسنده : H O S S E I N I
بازی حشره (برای کامپیوتر) - Bugsnax PC Game

 

Bugsnax بازی در سبک کودکانه و ماجراجویی است که توسط شرکت Young Horses ساخته و به وسیله همین شرکت در سال 2020 برای کامپیوتر منتشر شده است. 

داستان بازی Bugsnax در جزیره ای عجیب و مرموز به نام Snaktooth جریان دارد، جایی که مملو است از موجودات افسانه ای است، موجوداتی که نیمه حشره و نیمه خوراکی هستند. 

در بازی شما به محض رسیدن به جزیره باید به دنبال سرنخ های مختلف باشید و سعی کنید تا با ابزار و وسایلی که در جزیره پیدا میکنید برای خود سرپناه بسازید. 

در بازی شما باید اسرار جزیره اسنک توث را حل کنید و کشف کنید که چه اتفاقی برای ساکنین جزیره افتاده است. در بازی شاهد موجوداتی مختلف خواهید بود که هرکدام دارای شکل و شمایلی متفاوت میباشند.:: موضوعات مرتبط: آرشیو بازی ها , بازی های کودکان , ,
:: برچسب‌ها: بازی حشره (برای کامپیوتر) - Bugsnax PC Game , بازی های کودکان ,
تاریخ :
بازدید : 67
نویسنده : H O S S E I N I
دانلود بازی Terrorarium Blood Ocean برای کامپیوتر – نسخه FLT

 

بازی Terrorarium از یک فضای سورئال برخوردار است و قرار است که ماجراجویی هیجان انگیزی در آن داشته باشیم. در بخش داستانی بازی ۲۵ مرحله می‌بینیم که دربرگیرنده معماهای متنوع و جذاب هستند. باید دشمنان خود را یک به یک توسط سلاح‌های خود نابود کرده و به پیش روید. پوشش گیاهی یکی از المان‌های اصلی بازی است و ارزیابی آن‌ها و استفاده از قدرت‌شان، نکته مهمی خواهد بود. این بازی معمایی را می‌توانید به‌عنوان یک اغبان تجربه کرده و به سراغ مادربزرگ فضایی خود بروید. او بین دشمنان محاصره شده است و قارچ‌های سمی در معرض نفوذ به بدن وی هستند. شما باید قواعد بازی را رعایت کرده و با عبور از موانع پلتفرمینگ بازی، بهترین شرایط را برای خود رقم بزنید.:: موضوعات مرتبط: آرشیو بازی ها , بازی های کودکان , ,
:: برچسب‌ها: دانلود بازی Terrorarium Blood Ocean برای کامپیوتر – نسخه FLT , بازی های کودکان ,
تاریخ :
بازدید : 61
نویسنده : H O S S E I N I
دانلود Crash Bandicoot N Sane Trilogy + Update – All DLC-fitgirl-corepack بازی کراش برای کامپیوتر

 

بازی Crash Bandicoot N. Sane Trilogy همه‌ی آن‌ چیزی است که انتظارش را داشتید؛ یک ریمستر عالی و یک نوستالژی فراموش‌نشدنی. درست است که هسته‌ی اصلی بازی دست‌نخورده باقی مانده، اما بازسازی گرافیکی سه بازی که بیست سال از عرضه‌ی آن‌ها می‌گذرد تلاش بسیاری می‌طلبد و اکتیویژن هم با آگاهی از میزان عطش طرفداران سینه‌چاک کرش، در مدرنیزه کردن ظاهر بازی کم نگذاشته است. تمامی تصاویر، بافت‌ها، انیمیشن‌ها و حتی صداها و موسیقی متن بازی از ابتدا ساخته شده و نتیجه یک بازی کاملا امروزی با حفظ حال و هوای نوستالژیک است.:: موضوعات مرتبط: بازی های کودکان , ,
:: برچسب‌ها: بازی های کودکان , دانلود Crash Bandicoot N Sane Trilogy + Update – All DLC-fitgirl-corepack بازی کراش برای کامپیوتر ,
تاریخ :
بازدید : 53
نویسنده : H O S S E I N I

اصابت همزمان ۵ فروند موشک کروز به شناور دشمن

در دومین روز از رزمایش مشترک پیامبر اعظم (ص) ۱۷، یگان‌های موشکی سپاه با شلیک همزمان پنج فروند موشک کروز ضدکشتی، شناور دشمن فرضی را با موفقیت منهدم کردند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در دومین روز از رزمایش مشترک پیامبر اعظم (ص) ۱۷ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یگان‌های موشکی و سطحی نیروی دریایی سپاه با شلیک موشک‌های کروز ضد کشتی موفق به انهدام اهداف از پیش تعیین شده شدند.

در این سناریو از رزمایش، یگان‌های موشکی از ساحل و شناور‌های تندرو کلاس ذوالفقار، با شلیک همزمان پنج فروند موشک کروز ضدکشتی، شناور دشمن فرضی را با اصابت همزمان موشک‌ها با موفقیت منهدم کردند.

انتهای پیام/:: برچسب‌ها: اخبارروزانه , اخبارسیاسی ,
تاریخ :
بازدید : 53
نویسنده : H O S S E I N I

 

انهدام اهداف متحرک با بمب قائم و موشک الماس در رزمایش سپاه

نیروهای حاضر در رزمایش پیامبر اعظم ۱۷ با استفاده از پهپاد‌های مهاجر ۶ و با پرتاب بمب هوشمند و نقطه‌زن قائم و همچنین شلیک موشک الماس اهداف را منهدم کردند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در ادامه مرحله اصلی رزمایش مشترک پیامبر اعظم (ص) ۱۷ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، یگان پهپادی نیروی دریایی سپاه با استفاده از پهپاد‌های مراقبتی و رزمی «مهاجر ۶» اهداف ثابت و متحرک زمینی و دریایی را با موفقیت مورد اصابت قرار دادند.

در این مرحله از رزمایش پهپاد‌های مهاجر ۶ با پرتاب بمب هوشمند و نقطه‌زن «قائم» و همچنین شلیک موشک هوشمند «الماس» موفق به انهدام اهداف مورد نظر شدند.

همچنین در این مرحله پهپاد‌های «باور» نیروی دریایی سپاه نیز که اخیراً به سازمان رزم این نیرو ملحق شده‌اند، عملیات پایش و رصد منطقه رزمایش را بر عهده داشتند.

انتهای پیام/:: برچسب‌ها: انهدام اهداف متحرک با بمب قائم و موشک الماس در رزمایش سپاه , اخبارروزانه , اخبارسیاسی ,
تاریخ :
بازدید : 55
نویسنده : H O S S E I N I

جنگنده‌های سوخو ۲۲

در رزمایش پیامبر اعظم ۱۷، جنگنده‌های سوخو ۲۲ سپاه پاسداران عملیات بمباران اهداف ثابت و متحرک زمینی را با موفقیت اجرا کردند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، دو فروند جنگنده بمب‌افکن سوخو ۲۲ نیروی هوافضای سپاه به‌منظور پشتیبانی نزدیک هوایی از نیرو‌های عمل‌کننده در رزمایش مشترک پیامبر اعظم (ص) ۱۷ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، عملیات بمباران اهداف دشمن را با موفقیت اجرا کردند.

در این عملیات، جنگنده‌های سوخو-۲۲ با استفاده از بمب‌های بومی و نقطه‌زن «یاسین» اهداف ثابت و متحرک زمینی را مورد اصابت قرار دادند.

انتهای پیام/:: برچسب‌ها: جنگنده‌های سوخو ۲۲ , اخبارسیاسی , اخبارروزانه ,
تاریخ :
بازدید : 62
نویسنده : H O S S E I N I

انهدام شناور‌های تندرو متخاصم با سلاح‌های ضدزره هدایت‌شونده

نیرو‌های مدافع سواحل و جزایر جنوبی کشور در رزمایش مشترک پیامبر اعظم (ص) ۱۷ با استفاده از موشک‌های ضدزره هدایت شونده، شناور‌های تندرو دشمن را با موفقیت منهدم کردند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در ادامه مرحله اصلی رزمایش مشترک پیامبر اعظم (ص) ۱۷ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، یگان‌های تفنگدار نیروی دریایی سپاه در اجرای مأموریت دفاع ساحلی و مقابله با تجاوز نیرو‌های مهاجم، شناور‌های تندرو نیرو‌های دشمن را با موفقیت مورد اصابت قرار دادند.

در این سناریو از رزمایش، نیرو‌های مدافع سواحل و جزایر با استفاده از موشک‌های ضدزره هدایت‌شونده، شناور‌های تندرو دشمن را با موفقیت منهدم کردند.

انتهای پیام/:: برچسب‌ها: انهدام شناور‌های تندرو متخاصم با سلاح‌های ضدزره هدایت‌شونده , اخبارسیاسی , اخبارروزانه ,

آپلود عکس" />
علاقمندیها: برنامه نویسی کامپیوتر، مطالعه اخبار موسیقی، سفر، مطالعه مقالات تخصصی، مطالعه وبلاگها و ... با مرورگر فایرفاکس یا گوگل کروم برای بهتر باز شدن وبلاگ استفاده کنید:) اين سايت حاصل تلاش شبانه روزي سيد محمد جواد حسيني مي‌باشد که بدون وابستگي مادي و معنوي به هيچ سازمان و نهاد و حزب و گروه سياسي فعاليت خود را ابتدا بر اساس قانون الهي و سپس قانون اساسي ايران بنا نهاده است. کليه هزينه‌هاي اين سايت با هزينه شخصي پرداخت مي‌شود که اميدوارم از اين پس از طريق فروشگاه سايت و تبليغات تامين شود و همواره سعي مي‌کنم تا مطالب آموزشي جديد و خواندني را براي شما به ارمغان بياورم.

سایت خوبه؟؟


نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 55
بازدید دیروز : 7
بازدید هفته : 78
بازدید ماه : 899
بازدید کل : 4917
تعداد مطالب : 5367
تعداد نظرات : 20
تعداد آنلاین : 1

تماس با من تلگرام تماس با من در اینستاگرام

بازديد امروز: 55

بازديد ديروز: 7

بازديد هفته: 78

بازديد کل: 899

تعداد مطالب: 5367

گوگل امروز : 6

گوگل ديروز: 1

بازديد ماه: 899

آي پي ديروز : 2

آي پي امروز: 2

بازديد سال: 4917

RSS

Powered By
loxblog.Com